View Single Post
  #6  
Vechi 06.09.2009, 22:04:10
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Era de asteptat ca diferite feluri de replyuri sa soseasca. Parca n-am fi pe un forum crestin,sau parca nu ne-am numi ortodocsi. Unul zice ca de ce se lauda,altul incepe sa o dea cu adunarea din biserica si multe altele. Tot felul de teorii,care de cele mai multe ori nu au legatura cu intrebarea initiala a topicurilor. Omul a zis cum sa se roage seara,atunci ce legatura are mersul la biserica? Nu zice nimeni ca unde sunt doi nu e mai puternica rugaciunea dar asta nu are legatura cu intrebarea lui Daniel!
Vad ca fiecare da dovada mai mult de mandrie decat de smerenie!
Frate Nevrednicul, este foarte pertinent raspunsul cu Sfanta Biserica. Nu se specifica exact in Sfanta Scriptura ca"unde sunt mai multi rugaciunea e mai puternica, dar ai numeroase exemple oglindite in Sfintele Evanghelii (vezi de ex. videcarea slabanogului ). Apoi ai Sfintii Parinti care insista foarte mult pe rugaciunea obsteasca.
Iertati!

Apoi frate danyel, faptul ca ne marturisesti cum te rogi tu... nu stiu ce sa zic... rugaciunea e cel mai intim act intre om si Dumnezeu, daca tie iti place sa ne dezvalui intimitatea ta.... tu stii.
Iertati!


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote