View Single Post
  #4  
Vechi 30.09.2009, 05:40:10
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu fă din rugăciune roaba bunului tău plac. Nu spune nebunește: N-am nici un chef să mă rog. E o ocară adusă lui Dumnezeu, și adevărată hulă. Rugăciunea să-ți fie ție lege necălcată. E vorba aici de viață și de moarte. Că nu respiri după cum ți-e voia, nu cauți pricini și prilej ca să respiri. Nu întrebi: La ce bun să respir, de ce respir eu, oare? Atâta știi: mor de nu respir. Așa-i și rugăciunea; nu sta să te tocmești. Spune: Asta-i porunca, și cu asta basta. Pune-ți canon de rugăciune și ține-te neabătut de el.

La deșteptare, sari la rugăciune cum sare călărețul în șa, neprivind înapoi și negândind la ce-o să fie mâine, și aține-te așa măcar o clipă. Iar seara, tot așa, măcar o clipă, fă-ți socoteala zilei ce-a trecut și plânge-ți greșelile, cerând iertare de la Dumnezeu.
Nu socoti nebunește că rugăciunea cere anume timp și loc. Roagă-te în toată vremea și în tot locul. Și ce nu poți face cu plecarea genunchilor, fă cu plecarea duhului, stând ca în fața lui Dumnezeu.
Nu-i de ajuns să te rogi dimineața și seara. Că nici plămânii nu ți-i umpli cu aer numai de două ori pe zi.
De nu poți să te rogi lucrând, lucrează măcar cu duhul rugăciunii.
E f.frumos si la obiect, draga Cristina.Daca poti, mai da citate!
Multumesc!
Reply With Quote