Subiect: Cununie 2021
View Single Post
  #2  
Vechi 08.01.2020, 17:34:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit De ce trebuie sa ateptati atat de mult?

Postul Sf Apostoli Petru si Pavel este singurul dintre cele 4 posturi mari care nu are numar de zile fix. Cum in 2021 Pastele este destul de tarziu el nu poate incepe inainte de a praznui Rusaliile. Acest post începe întotdeauna în lunea după Duminică Tuturor Sfinților, prima duminică după Rusalii - Pogorârea Sfântului Duh.

Pe de alta parte ma gandesc la ceva foarte important, 1 an si jumatate este foarte mult cum spunea un preot care il stimez, in atat de mult timp tinerii de pot despartii de nenumarate ori. Ma intreb de ce trebuie sa asteptati atat de mult?? Extraordinar de mult de fapt, daca v-ati casatorii mai iute pe vremea aia ati putea avea deja un copil. Cand m-am casatorit cu sotia mea dupa vreo doua luni am hotarat ca ne casatorim , dupa alte doua ne-am casatorit.
Mi-a povestit cineva anul trecut, ca atunci cand s-au interesat anul trecut pe vremea asta de muzica (era o formatie apreciata din oras) nu aveau decat ptr 2020 liber. Omul a spus ferm: "Eu nu imi fac nunta dupa restaurant sau muzica!" si sau casatorit in 2019.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote