View Single Post
  #3  
Vechi 06.03.2010, 18:41:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va rog sa nu dati cu rosii si sa ma lamuriti si pe mine. Am citit pe un fir mai sus de existenta acestei gramatici si m-am uitat pe google.
Ma deruta termenul de "gramatica" in muzica. Chiar asa, de ce gramatica?
Pe urma eu cant la strana si in cartile noastre sunt si notele normale, iar unele cantari au si aceste semne ale muzicii psaltice,, peste notele obisnuite.
Acum am priceput si ce reprezinta aceste semne, ca nu stiam.
Intrebarile mele:

1. Exista doua felurile de catnatri bisericesti (psaltica si ?). Adica mai precis, de ex. cantarile liturghiei, sau de la alte slujbe sunt psaltice, sau altceva?

2. Muzica psaltica (in cazul cand este altceva decat cantarile de la slujbe) se noteaza numai cu acele semne speciale? Iar notele sunt pentru celalalt tip de muzica? Sau este o combinatie?

3. Care este diferenta (daca exista) si ce cantari de ex, sunt psaltice?

In fine, m-ar fi interesat si pe mine acea carte de gramatica a muzicii psaltice, poate mai aflu cate ceva din ea. Exista in format electronic si o pot gasi undeva?

Va multumesc.

poi exista 2 feluri de muzica Bisericeasca, cea psaltica si cea trasata dupa criteriile lui Dimitrie Cuntan care a reformat muzica, paremi-se ca si Gavril Musicescu a adus o oarecare reforma a muzicii bisericesti
Oricum in ardeal intalnesti o linie melodica cuntana , probabil dupa aceeasi linie canti si tu
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote