Subiect: Pavecernita
View Single Post
  #33  
Vechi 20.03.2013, 12:52:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Marturisesc ca din pacate eu nu pot pricepe aceste slujbe, adica nu le pot diferentia.
Cred ca pentru mireni este foarte greu si complicat, pentru ca in bisericile de mir exista alte slujbe, la alte ceasuri ale zilei.

In manastiri presupun ca exista mai multe slujbe (asa cum se vede si in ceaslov) si ca monahii au un plan, o agenda unde au totul notat si stiu precis la ce ora ce slujba si ce rugaciuni se fac.
Altfel nu stiu cum le-ar diferentia si tine minte.

In bisericile de mir mai exista si problema ca mirenii nu stiu exact ce cuprinde fiecare slujba.
Omul stie ca se duce de ex. la Sf. Liturghie dimineata si slujba incepe cu ectenia mare si se incheie cu "Am vazut lumina..." si "...prea cucernice parinte binecuvinteaza".

Seara (slujba de vecernie) se canta anumite cantari (Asculta Doamne, Lumina lina, Fericit barbatul si Acum slobozeste), se citeste acatistul unui sfant etc., se sfinteste painea (slujba inmultirii painilor).
Cel putin asa era inainte. Eu asa am apucat.

Mai exista slujbe de Maslu in posturile mari.

Vecernia incepe de obicei pe la ora 18:00h, vara chiar mai devreme.

Acum se mai vorbeste de Utrenie, care nu stiu nici ce cuprinde si nici la ce ora. Ar trebui sa fie dimineata...

Si mai este Sf. Slujba a Invierii, la miezul noptii.

In bisericile de mir acestea sunt slujbele uzuale.

Poate ca spre intelegerea noastra ar trebui de cineva care se pricepe un fir in care sa se puna ordonat : nume slujba, cand se tine (ora) si ce cuprinde.

Mai este o deruta, pentru ca ziua liturgica nu este aceeasi cu ziua normala si de fapt vecernia este utrenia zilei urmatoare (zi normala) si nu mai stiu/inteleg nimic. Si deniile (care ar fi dupa nume slujbe de zi), sunt de fapt vecernii...

Mai de anul trecut am aflat si de Canonul Sf. Andrei Criteanul. Nu se citea pana acum in bisericile de mir.

Se tine si la biserica noastra acum si inteleg ca ceea ce nu intra in canon (adica psalmi si alte rugaciuni), face parte din Pavecernita Mare.

Dar inteleg ca atunci asta nu este vecernie.

Acum s-a anunta ca luni vom citi acatistul Buneivestiri si ma intreb: este in cadrul vecerniei (adica vom canta cantarile vecerniei), sau va fi tot Pavecernita?
Pentru mine este mai derutant pentru ca trebuie sa stiu si sa inteleg si ce are de facut strana.

De curand am vizitat o superba manastire benedictina si pe hol, pe perete erau afisate asa: planul zilei (asa cum scriam mai sus) pe ore - activitate, rugaciune/slujba, ca o diagrama. Pricepi exact programul lor. Si mai era plansi cu diverse teme (viata cotidiana, reguli etc.) . Adica pricepea tot omul viata si slujbele din manastire.

Cam asa ar fi bine sa se faca si la noi.
Poate ca am sa gasesc eu ceva pe internet si am sa incerc sa construiesc acest plan pe un fir aici pe forum.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.03.2013 at 12:58:18.
Reply With Quote