View Single Post
  #34  
Vechi 16.12.2022, 12:04:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pentru ca nu are.

Dupa chipul si asemanarea sufleteasca (potentiala!), nu trupeasca.

Oare vei spune ca si Duhul Sfant din vesnicie ar avea trup?
22. Și S-a coborât Duhul Sfânt peste El, în chip trupesc, ca un porumbel, și s-a făcut glas din cer: Tu ești Fiul Meu cel iubit, întru Tine am binevoit.(Lc3,22)
Eu nu am spus că are trup din veșnicie, ci că la Dumnezeu e posibil orice, iar până nu scrie ceva lămuritor pe tema asta în toată literatura acceptată patristic rămâne că nu avea atunci.

Frăția ta ai spus că dptdv Hristos nu mai are trup după Înălțare, ulterior având citatele când s-a arătat de 3 ori apostolilor și a și mâncat nu mai văd ce era de spus.


Ioan 32. Și a mărturisit Ioan zicând: Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel și a rămas peste El.
Sfânta Evanghelie după Matei
Marcu Cap. 3
16. Iar botezându-se Iisus, când ieșea din apă, îndată cerurile s-au deschis și Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel și venind peste El.
Sfânta Evanghelie după Marcu
Matei Cap. 1
10. Și îndată, ieșind din apă, a văzut cerurile deschise și Duhul ca un porumbel coborându-Se peste El.

Duhul Sfânt s-a pogorât și ca limbi de foc, doar la Luca scrie că s-a pogorât ca un porumbel trupesc, la restul scrie ca un porumbel, și doar Ioan Botezătorul a văzut porumbelul, deci e posibil să se fi arătat doar lui, de ce nu spun mai mulți că au văzut un porumbel.

Despre niciun ipostas al Sfintei Treimi Tată-Fiul și Sfântul Duh nu scrie că ar fi după chipul și asemănarea îngerilor, deci acea afirmația a mea ce ai extras-o era corectă pe fond.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote