View Single Post
  #1  
Vechi 28.08.2010, 22:53:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine a citit "Vanga" de Krasimira Stoianova?

Care dintre voi ati citit aceasta carte si ce impresie v-a facut? Azi,tot innotand pe internet, am dat peste o completare la cele citite, foarte interesanta, despre Romania, aproape de sfarsitul documentului, referirea la anul 2005. Aici:
http://www.docstoc.com/docs/12534788...anga-Dimitrova.
Recunosc ca m-au deranjat link-urile din text, pe care le-am accesat si care ma duceau la postari extrem de ciudate si de neacceptat pentru mine, referitoare la "Romania-Noul Ierusalim", la postari ale unui domn Oreste ale carui emisiuni mi se par inselatoare si aberante, etc, lucruri de acest gen.
Sincer, atunci cand am citit prima oara cartea, prin 1996, m-a uimit aceasta femeie viteaza, care a dus o viata atat de grea si a ramas atata de verticala, aspra si neconcesiva cu toate cele rele, dar buna, saritoare si gata sa ajute oamenii necajiti, pana la sfarsitul vietii. Desi "predictiile" ei, din punctul meu de vedere de crestin ortodox, erau dificil de acceptat, ea insasi fiind, din ceea ce am inteles, ortodoxa. Nu prea suntem obisnuiti ca in lumea mirenilor, mai ales o femeie, sa fie prezicatoare, fara a fi banuita de niscaiva "vrajitorii". Ori mie nu mi s-a parut a fi cazul Vangai. Nicidecum nu seamana a vrajitorie ceea ce se povesteste in carte, ori asa mi s-a parut mie.
Un caz aproximativ asemanator, Maglavit: despre Petrache Lupu nici pana in ziua de azi nu s-au "limpezit" apele (despre care nu stiu prea multe).
Pe mine personal, Baba Vanga m-a impresionat cu personalitatea ei puternica si pozitiva.
Cartea este scrisa de nepoata ei.

Last edited by Adriana Cluj; 30.08.2010 at 01:16:23.
Reply With Quote