Subiect: Predica de azi
View Single Post
  #328  
Vechi 21.05.2017, 20:30:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Predica de azi fost adresata in principal copiilor care au primit prima sfanta impartasanie. Dar, din ea, cu totii am avut de invatat: copii si oameni care ne socotim mari.

Parintele a plecat de la cuvantul latinesc ARDOR (ardoare pe romaneste, ardeur pe frantuzeste). ARDOR, care nu e fara legatura cu verbul a arde, se refera la focul ce cuprinde inima si o inflameaza de iubire fata de Dumnezeu, sursa vietii ei. Este, in principal, ceea ce trebuie sa cerem in rugaciune si, mai ales, in sfanta cuminecare. Setea de Dumnezeu corespunde setei lui Dumnezeu pentru noi. Ceea ce luam in Sfanta Impartasanie este Sfantul Sau Trup pe cruce, cand a spus "Mi-e sete!". El vrea nu numai sa il urmam, el vrea ca Trupul Sau se se amestece cu trupul nostru, Sangele Sau sa se amestece cu sangele nostru, setea Sa sa se oglindeasca in setea noastra, in ardoarea noastra pe care El singur, ca aducator al Apei Vii o poate potoli.

Dar acest cuvant, ARDOR, format din cinci litere, ii poate ajuta pe copii, asa cum ne poate ajuta si pe noi, sa tinem minte in ce fel trebuie sa ne impartasim.
-A vine de la adorare. Gradul suprem de cinstire, pe care o acordam lui Dumnezeu si numai Lui.
-R inseamna "remerciement". Adica sa-i multumim lui Dumnezeu pentru ce a facut si face pentru noi, in special pentru acest mare dar care este El Insusi, in jertfa sa euharistica.
-D inseamna "demande". Cand ne cuminecam este un bun moment ca sa cerem, binestiind ca El a promis ca ne va asculta rugaciunile.
-O vine de la "offrir". De la a oferi. De fiecare data cand ne impartasim, sa oferim aceasta cuiva. Cuiva drag, cuiva care are nevoie. Primim un mare dar, sa oferim la randul nostru.
-R vine de la "resolution", adica de la "hotarare". Nu e de ajuns ca impartasania sa fie valida, ea nu opereaza fara hotararea noastra de a schimba viata noastra, de a-L urma pe El. La prima Liturghie, doisprezece Apostoli s-au impartasit, iar ceea ce au luat ei a fost insusi preacinstit Trupul Domnului si Preascump Sangele Lui. Dar unul dintre cei doisprezece nu a luat hotararea de a-L urma pe Dumnezeu, dimpotriva, luase hotararea sa Il vanda si aceluia Sfanta Cuminecare nu i-a adus nimic bun. Asa ne-a creat Dumnezeu, incat atotputernicia Sa nu poate nimic fara hotararea noastra, fara acest "R" final care incoroneaza ardoarea noastra.

Cred, Doamne, ajuta necredintei mele! Fa-ma sa ard de iubire pentru Tine!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote