View Single Post
  #1  
Vechi 23.04.2013, 21:32:29
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit sugestii traducere

Am cateva articole despre viata maicii Gavrilia Papayanni din Grecia si am nevoie de putin ajutor la traducerea din engleza in romana. Originalul era in greaca. Va rog, m-ar ajuta niste sugestii de la cei care stiti bine engleza pe dom. teologic. In unele cazuri am pus si context ca sa fie mai usor. Am lasat in engleza acolo unde nu m-am descurcat. Nu stiu cum sa le bolduiesc sa fie mai usor...

in primul rand nu stiu cum sa redau Starets:
1.Therefore, you went ahead and announced it: „We found a Gerondissa!” „We found a Starets”
Așadar, te duceai mai departe și anunțai: „Am găsit o maică!” „Am găsit un Starets!”
...Adevăratul Starets este, în acest sens, o figură profetică, nu un funcționar. În timp ce el este, ce mai frecvent un preot-călugăr, poate fi de asemenea un preot de parohie sau de altfel, un simplu monah, sau chiar o monahie sau un mirean care trăiește în lume...accentuează episcopul de Diocleia, Kallistos Ware.
Surpiza era chiar mai mare, deoarece ea era...femeie. Pentru că erai obișnuit altfel, pentru că ai auzit altceva. Totuși, acum ai văzut că nu e nici bărbat nici femeie (Galateni 3:28) și erai de două ori fericit de faptul că „toate erau bune” în creația lui Dumnezeu. Și la urma urmei, ai auzit vreodată pe cineva spunând că există Amma (maică duhovnicească) în timpurile noastre? Cu deosebire în Atena, în anul 1984?

2. (despre maica G.) What an overwhelming effect she had on us all... How subversive for every one of our half-truths was each meeting with her...
Avea un efect atât de copleșitor asupra noastră, a tuturor, a oilor oierdute...

3. Because of all that, what could you possibly do after leaving the House of Angels? What else...except pray, praise and thank Him? „You are merciful to all, for everything is possible to you and you forgive the sins of those who have repented! (Wisdom. Solomon.II)”
După toate aceste lucruri, ce puteai face după ce părăseai Casa Îngerilor(e vorba despre apartamentul in care locuia maica G; asa il numeau ucenicii ei)? Ce altceva în afară de...a te ruga, a lăuda și a mulțumi lui Dumnezeu?

4. În timp ce mergea împreună cu o rudă de-a sa să cumpere pâine de la brutărie, acesta i-a spus: „Nu înțeleg...Cum aș putea trăi fără bani?” „Eu pot”, a răspuns ea, „așa cum trăiesc păsările cerului. „God has undertaken to feed me”... „Ei...!”, a fost răspunsul încăpățânat. „Așteaptă-mă să merg să cumpăr pâinea, apoi, continuăm discuția.” Când ruda sa ieși din brutărie, a văzut-o ținând în mână o bancnotă! „De unde ai bancnota? Cine ți-a dat-o?” „Păi”...zise ea râzând „în timp ce te așteptam, un domn s-a oprit, m-a salutat politicos, mi-a dat bancnota asta și a plecat. Așa se întâmplă tot timpul. Acum înțelegi? Tot ce s-a întâmplat a fost pentru ca tu să înțelegi.”

5. Una dintre surori era internată la Davos, cealaltă în Basel. În ziua Crăciunului, i-a scris lui Yehuda:... „Am stat la casa de oaspeți a spitalului, la etajul 8 al unei noi clădiri, cu o priveliște frumoasă: cerul, munți și câmpii” Minunat! Stau cu pacientul meu între 10 și 12 ziua și 5 și 7 seara. The rest, prayer, solitude, adoration and full hapiness. Numele orașului este Basel, este Basileia în greacă, care înnseamnă regat. Într-adevăr, am simțit venirea Regatului în inima mea. This Christmas has a different meaning to my inner maturity...

iertati...lungimea
Reply With Quote