View Single Post
  #47  
Vechi 11.01.2018, 18:09:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu din câte am înțeles este necesar sa ți se facă un consult amănunțit ( nu am înțeles dacă și fizic sau doar anamneza), eventual sa prezinți și ceva analize, pentru a ți se determina "remediul constituțional " ( întâi ți se stabilește ceva gen " tipul constituțional " dacă nu mă înșel și în funcție de ăsta remediul corespunzator).
Mi s-a spus ca durează cam 1ora jumate și prețul e " negociabil" ( deși oficial am auzit ca e destul de mult, de 2-3 ori fata de un consult alopat ).

Cu toate acestea auzim frecvent ca unul sau altul a luat " ceva homeopat" pentru varii afecțiuni, și a fost " mult mai bine". Unii au tratat chiar și animale companie cu remedii homeopate. Nu îmi dau seama dacă se poate stabili acel tip constituțional și la un animal de companie, probabil dacă as merge la un astfel de control mi-as da seama dacă se poate sau nu. Dar presupun ca ar putea fi posibil doar dacă cunoști pacientul de mic eventual de când s-a născut și ce viața a avut... ( deci în nici un caz dacă tocmai l-ai găsit pe strada călcat de mașină).

Însă cea mai recenta și de interes informație pe care am auzit-o e ca ar putea exista un ( sau mai multe) remedii homeopate pentru oprit lactația și ca ar fi mult mai eficient și lipsit de riscuri decât alternativele alopat. Nu mă refer aici la frunze de varza sau mai știu eu ce "solutii" de uz extern ci la un preparat homeopat de uz intern (" ținut sub limba") care desigur nimeni nu poate sa știe sau sa își amintească Cum se numea.... Exista ceva universal în acest sens sau tot așa este ceva "individual"?
Reply With Quote