View Single Post
  #58  
Vechi 06.01.2009, 19:23:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Nu am criticat intreaga activitate a parintelui Cleopa si nici a parintelui Arsenie Papacioc Departe de mine acest gand. Am citit scrierile dumnealor. Nu-mi place modul cum au tratat aceasta problema atat de importanta pentru noi toti. Si nu-mi place pentru ca-i lasa loc si lui Antihrist sa-si faca jocul. Una e sa spui adevarul asa cum este si alta e sa umbli cu jumatati de masura, lasand lumea sa creada ca nu e asa de grav sa te insemnezi cu 666, in ciuda avertizarilor din Apocalipsa.

Oamenii ii citeaza cu incredere pe duhovnicii care se conformeaza cerintelor actuale si pun sub semnul intrebarii spusele celor care au spus adevarul intr-o forma mai transanta, mai explicita:Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov etc. In aceste vremuri, tacerea in aceasta privinta nu mai este de aur. Tacerea in aceasta privinta devine un pacat, asa cum sublinia Sfantul Teodor Studitul.

Daca admitem ca ne confruntam cu o problema serioasa, o tratam ca atare. Daca o bagatelizam, intram in jocul lui Antihrist si noi. Si vai de sufletul nostru va fi.



Ai dreptate. La noi crestini ortodocsi romani nu exista acea unitate in duh cum este la crestinii ortodocsi greci.
Ati vazut cand s-a cerut sa nu mai fie mentionata apartenenta religiei/confesiunii pe buletinele credinciosilor greci. Peste 1 milion de ortodocsi greci au iesit impreuna cu patriarhul pe strazile Atenei sa protesteze impotriva acestui lucru.

Plus nu mai vorbesc despre sutinerea biserica de catre stat.
La greci certificatul de casatorie si nu numai se elibereaza de catre biserica.


Ce vrei sa spui laurentiu?
Ce vrei sa spui antonia?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote