View Single Post
  #632  
Vechi 26.03.2013, 01:42:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit O inimă nouă, după două săptămâni

"Totul se intampla la începutul lunii august al anului trecut (2012), când am primit un telefon de la locul de muncă al tatălui, aflând că a facut un infarct miocardic acut. Acest lucru însemna că avea nevoie de un transplant de inimă, în condiția in care se afla îi mai dădeau doar 10 zile de supraviețuire. Singurul lucru care-l mai tinea in viata era o inima artificiala.

Ceea ce am simțit nu se poate descrie în cuvinte, dar nadajduiam în rugăciune si în ajutorul lui Dumnezeu și al Maicii Sale. L-am chemat pe Sfântul Nectarie în fiecare rugăciune, citindu-i acatistul împreună cu familia, cerându-i ajutorul fiecare după putința sau credința sa.

Vreau să vă spun că au fost preoți și persoane dragi nouă care ne-au încurajat și s-au rugat pentru sanatatea tatălui, dar nădejdea în Sfântul Nectarie era foarte mare, deoarece i-am simțit ajutorul în multe perioade din viața mea, avându-l ca ocrotitor și protector încă din perioada liceului și nădăjduiam că și de această dată Sfântul Nectarie ne va fi alături. Și acest lucru s-a și întâmplat, după două saptămâni de la infarctul grav al tatălui i-a fost gasită o inimă compatibilă, trecând cu bine peste o operație ce a durat mai bine de nouă ore și jumătate.

Când am aflat vestea, vrând să recitesc acatistul cu Sfântul Nectarie, in semn de mulțumire pentru ajutor, lumânarea de pe noptieră (locul lângă care mă rugam) ardea și ne-am minunat când eu și verișoara mea (ea aflându-se în acel moment cu mine), am văzut în flacară lumânării o inimă, exact în ziua în care am primit vestea de la sora mea (ea era lângă tata, la spitalul unde era internat), că inima a sosit și ca-l va opera de urgență la un alt spital specializat.

Noi (familia) considerăm acest ajutor, această inimă primită de tata o adevarată minune și ajutor de la Sfântul Nectarie, Dumnezeu a rânduit ca tata să ajungă pe mâna unor medici foarte buni, din străinătate, tata lucra pentru o companie străină, infarctul întâmplându-i-se la locul de muncă.
Acum tata este bine, multumim Sfântului Nectarie. Urmeaza tratamentul și recuperarea, tratament de care va depinde toată viața, dar nădăjduim in continuare în ajutorul lui Dumnezeu, prin Sfinții Săi si prin Sfântul Nectarie.

Vă scriu această minune cu o emoție foarte mare, nu se poate descrie în cuvinte toată iubirea aratată de bunul Dumnezeu și Maica Sa, de Sfântul Nectarie, și aș vrea să îi pomenesc și pe Sfântul Mare Mucenic Pantelimon, Sfântul Fanurie și Sfântul Efrem Cel Nou care s-au rugat pentru noi, am simtit ajutorul.

Sper din suflet ca acestă mărturisire să vă ajungă la inimă și să nădăjduiți că Bunul Dumnezeu îsi arată Slava și lucrează prin Sfinții Săi, ca drept dovadă Sfântul Nectarie ne-a fost alături, ne este alături și ne va fi alături de acum înainte, arătându-ne neîncetat iubirea sa față de noi păcătoșii.
Îi mulțumesc Sfântului Nectarie pentru ajutorul dat nouă nevrednicilor." (sursa: blogul lui Laurentiu Dumitru)
Reply With Quote