View Single Post
  #117  
Vechi 21.06.2014, 20:35:50
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Implicit Problema nu este ca femeile s-au emancipat

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Daca te rogi vei stii cum sa actionezi ca te va invata rugaciunea daca nu vei actiona gresit si atunci ai raspunsulla intrebarile tale
Foarte corect, la care adaug observatia ca, in cazul meu (nu stiu daca si in al altora) raspunsul la rugaciunile mele a fost "uite-te in jur, observa, descopera cum esti tu si, folosind si observatiile altora despre oameni si felul lor de a fi (care observatii sunt acum adunate intr-o stiinta) o vei gasi pe cea care ti se potriveste tie; nu incerca sa faci pe cineva sa te placa sau sa te faci placut cuiva cu orice pret fiindca vei fi nefericit."

Inclin sa cred ca raspunsul pe care l-am primit este universal valabil, si de aceea il impartasesc cu voi aici.

Deci problema nu este ca femeile s-au emancipat, este foarte bine ca s-au emancipat pentru ca altfel barbatul s-ar simti intr-adevar singur cu o femeie cu care nu ar avea ce discuta sau intreprinde.

Problema este ca oamenii de astazi simt adevarul si minciuna mai puternic decat in vremurile de demult si atunci nu pot rabda sa ramana intr-o relatie cu cineva cu care nu au nimic (sau foarte putin) in comun (gusturi, aspiratii, idei). Cu alte cuvine foarte multi oameni au realizat ca nu este bine sa traiasca in minciuna - si bine fac, dupa parerea mea. Si cu cat sunt mai multi asa, cu atat mai bine. Acest lucru se leaga si de ceea ce spunea cineva mai sus ca traim vremuri ale revoltei (student-profesor, copil-parinti, cetatean-stat, etc). Da, din ce in ce mai putini oameni mai au rabdare cu minciuna, cu inselaciunea sau cu dorinta unora de a folosi munca si stradania altora pentru imbogatirea si marirea propriei persoane - de aici si criza economica prelungita prin care trece lumea.
Reply With Quote