View Single Post
  #103  
Vechi 22.06.2014, 01:45:36
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Maica Siluana imi place foarte mult , de la ea am auzit cu intoarcerile din mai multe etape si asa am simtit eu.O fi si din cauza pofesiei ca ma exprim in grade .
Total inseamna atat cat poti , fiecare are limita si masura lui pe care Dumnezeu o stie si nu trece de ea ca nu vrea sa ne distruga ci sa dam tot ce avem , unu 30 altul 60 altul 100.
Ba vitelul l-am primit si inelul , botezat impartasit spovedit am de toate acum.
La botez ma unesc cu Hristos si primesc haina si inel de logodna iar prin impartasanie am vitelul cel gras care ma intremeaza dupa ranile grele ale pacatelor. Spovedania este numita al 2-lea botez pe buna dreptate .

Pocainta totala nu inseamna ca nu mai gresesti sau nu mai ai ispite, ci ca nu mai consideri pe nimeni vinovat de tot rau pe care il ai ci 100 % pe tine insusti .Cand pocainta nu e 100% inca mai consideram ca unii au oarecare vina pentru necazurile noastre .Deci nici pe Stalin Lenin , kgb securisti Iliescu etc nu trebuie sa dam vine cu nimic , de noi depinde totul , iubirea de vrasmasi nu e sfat ci porunca data de Adevar caci asa stau intr-adevar lucrurile suntem unicul vinovat pentru suferintele noastre iar pentru cele ce suferim din iubire pentru acelea oricum nu osandim pe nimeni acelea le primim cu nadejde .De gresit acum vad ca gresesc mai mult insa imi cer imediat iertare si indreptare de la Dumnezeu si vad minune preaslavita cum raul se intoarce in bine , aceasta e slava crucii lui Hristos.Se spune ca Doamne indreapta-ma e rugaciunea cu prioritatea nr. 1 la Domnul. Iar prioritatea nr. 1 la a-ti arata greseala o are propria constiinta daca pe ea nu o asculti atunci iti vor arata apropiatii , apoi strainii, apoi "dusmanii" care trebuie iubiti ca iti fac un bine aratandu-ti ceea ce de la inceput ti s-a spus.Daca ne obisnuim sa ascultam imediat constiinta si sa cadem cu ruga la Domnul pe loc , ceilalti nu mai apuca sa ne "prinda" cu greseala si se mira "da ce tu nu gresesti ?!" sau cred ca te mandresti , dar cum sa te mandresti cand tu stii ca ai gresit de 100 x in ziua aia iar preocuparea ta si cuvintele cele mai dese au fost iarta-ma Doamne ajuta-ma sa indrept ce am gresit !?

Multi se intreaba cum sa se realizeze in viata , profesional , material , familial etc si e plin de sfaturi bune sau mai putin peste tot .Dar am citit in cartea P. Staniloaie :Ascetica si mistica orotodoxa , la capitolul despre pocainta un cuvant care rezuma totul .Nu pot cita ca am dat cartea insa era cam asa : Batranii au nevoie de pocainta pentru ca se apropie de momentul judecatii dar tinerii au nevoie daca vor sa realizeze ceva in viata. Iata baza realizarii mult cautata.Cat ti-e pocainta atat ti-s si realizarile (alea adevarate nu iluzorii, desarte )

Last edited by Teodosie; 22.06.2014 at 14:36:02.
Reply With Quote