View Single Post
  #119  
Vechi 22.06.2014, 05:33:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Eu nu am nici o problema in dragoste. Sunt căsătorit de doi ani și am un copil, iar familia mea e foarte fericita. Eu sunt singurul angajat în familie și muncesc destul de mult sa le asigur liniștea materiala a familiei mele. Nu mi-am lovit niciodată soția, ba mai mult nu am lovit niciodată vreun om sau alta făptura.

Totuși consider, având în vedere învățăturile Sfintei Scripturi ca familia ar trebui sa fie orientata patriarhal iar bărbatul sa ia deciziile importante. Consider ca nu sunt nici primul nici ultimul om care gândește astfel. Astfel înțeleg eu sa țin familia unita. Șotia mea nu are nici o problema în acoperirea capului atunci când este în Sfânta Biserica și de asemenea este ascultătoare la sfaturile pe care i le dau. Ea nu lucrează ci se ocupa de creșterea copilului nostru de un an si de întreținerea gospodăriei. Prefer ca soția mea sa se ocupe de creșterea micuțului nostru decât un străin. Nu consider înjositor acest lucru. Ea are calificarea de asistenta medicala dar eu am insistat ca ea sa se ocupe în primul rând de copil iar eu sa lucrez ca sa întrețin nevoile materiale ale familiei.
Sunt curioasă ce ați face dacă ați rămâne fără serviciu = șomer o vreme îndelungată ; iar soția ar avea posibilitatea să ia un post de asistentă medicală, pentru care are calificarea necesară. Ce sfat i-ați da soției? să stea acasă și să n-aveți din ce trăi, sau o trimiteți la muncă să aducă bani în casă - că tot vă lăudați că este ascultătoare - timp în care dvs. faceți pe baby-sitter-ul. Oare dacă nu trăiați în secolul 21 ce opțiuni aveați?

Last edited by mirela.t; 22.06.2014 at 05:55:31.
Reply With Quote