View Single Post
  #68  
Vechi 26.07.2014, 12:16:02
IonJohn IonJohn is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Evident, politica strutului. Va dau eu scuze, daca nu gasiti: nu se deschide link-ul, nu am ochelarii, mi s-a stricat calculatorul, am dislexie, etc. Dar asa, nimic, nimic, macar un motiv mic.
Dar e si un lucru nascator de sperante, se pare ca nu stiti despre acele lucruri, poate va vor face sa va schimbati parerile si convingerile. Au fost implicati nu doar preoti, dar si ierarhi. Unii condamnati chiar in procesul nazismului (daca nu ma insel si Arhiepiscopul Bosniei din acea perioada). Trebuie doar sa cercetati ce v-am dat.
Domnul Dragomir are dreptate. Sursele dumneavoastra domnule Catalin sint ca telefonul fara fir. In cazul de fata se pare ca un fost preot catholic, Richard Bennett, care a trecut la pocaitii Evanghelici, a scris un articol tipic pocait, de improscare cu noroi a Papei si catholicilor. Nimic in legatura cu locul sau persoanele implicate, nici o bibliografie, nimic concret decit povesti.
Prea va plac aceste povesti-bazaconii la adresa catholicilor. Daca aveti ceva de comentat impotriva catholicilor ia Cathechismul ca baza si uitate ce scrie acolo in respectiva problema, si nu te apuca cu povesti "un calugar catholic o zis ca...".
Faptul ca preotii catholici nu se casatoresc are ca rezultat o biserica de cel putin 4 ori mai eficienta decit cea orthodoxa. Pe latura financiara, nu cheltuieli familiale ale preotului suportate de parohie, nu mostenire lasata sotiei si copiilor. Pe latura spirituala, preotul catholic se ocupa numai de parohie si de credinciosi, si e disponibil pentru munca de evanghelizare oriunde in lume unde poate fi folositor. Nu cred ca o sa auzit de la un preot catholic sfaturi oficiale de genul "dute si cauta un duhovnic bun".
Aia cu 2% ii alta poveste, numarul celor dovediti pedofili e insignificant. Este vorba desre ceea ce a inteles reporterul din spusele papei, si nu o declaratie a papei.

Ce ati mai aflat despre acei yoghini care dumneavoastra credeti ca sint in stare sa topeasca zapada in jurul lor? Probabil ca or fi facut unu o poza la soare pe vreun munte si gata stirea de senzatie!

"The James Randi Educational Foundation was founded in 1996 to help people defend themselves from paranormal and pseudoscientific claims. The JREF offers a still-unclaimed million-dollar reward for anyone who can produce evidence of paranormal abilities under controlled conditions. Through scholarships, workshops, and innovative resources for educators, the JREF works to inspire this investigative spirit in a new generation of critical thinkers."
Nimeni nu a revendicat premiul...
Reply With Quote