View Single Post
  #32  
Vechi 14.02.2019, 18:10:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am citit din 2 ziare ideea (la date diferite și succesive în timp), prima a fost ziare.com(nu o mai citez), a doua e digi în decembrie 2018(după articolul în care se dezmințea).

Un sâmbure de adevăr există în toată treaba asta, doar că pe cel care a vorbit în presă prima dată l-au certat, el credea că o laudă pe Simona și-i face un bine și se dădea într-un fel pe lângă ea, când spunea că Simona e un fenomen (deci ar fi îndreptățită să aleagă), îi găsea justificări, nu-și dădea seama de ridicolul situației.
Nu are importanta in cate ziare a aparut, ci care e adevarul, asta e scopul cercetarii mai multor surse. Avem ce au declarat Simona, Sorana si Haradau. restul e o inventie a ziaristilor, singura informatie adevarata (sau probabil adevarata) e ca Sorana s-a suparat ca n-a fost inclusa in echipa )fara sa spuna ca Halep ar fi cerut asta, tot o inventie).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Simona a refuzat din motive logice și justificate pragmatic (nu din noblețe sau vreo altă încărcătură), mai ales că Niculescu era trecută pe foaia de joc.
Eu m-am referit la atitudinea Monicai, nu a Simonei. Spre deosebire de Sorana, care s-a suparat ca n-a fost inclusa (probabil), Monica a cerut ea sa nu joace, doar ca sa castige echipa.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
I-a recunoscut meritele în presă unde citesc mesajul toți, niciodată nu i-a umbrit performanța.
Nu a laudat-o pe Halep din proprie intitativa, a fost intrebata daca a felicitat-o pe Halep, altfel nu spunea nimic. E evident ca a recunoscut aceasta performanta, doar nu era sa spuna ca nu e nimic. Nici nu er anevoie sa-i spuna ceva personal, putea scrie pe pagina ei ceva, dar niciodata n-a scris nimic. In schimb o multime de jucatoare au facut asta, cu fiecare ocazie. de exemplu, odata cu vicotria de la Roland Garros: https://www.gsp.ro/sporturi/tenis/si...ii-541462.html
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am văzut-o cum se comportă față de altele pe care le consideră mai slabe, se enervează când joacă de la egal la egal cu ea, dă în burta fileului de nervi, face gesturi, distruge rachete când pierde cu o jucătoare în fața căreia era favorită.
E foarte ciudat (pentru mine) ceea ce spui. Acele manifestari sunt din cauza faptului ca are dorinta puternica sa castige, nu pentru ca are mandrie. Doar asa a ajuns numarul unu, fara o vointa puternica nu ar avea cum, neavand nici calitati fizice deosebite, ca celelalte jucatoare de top (doar Henin mai era de aceeasi talie).
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pe nicio altă jucătoare româncă nu am văzut-o să rupă măcar o rachetă, dacă era modestă și-ar fi adus aminte cât de greu e pentru un jucător să aibă rachete originale și cât ține de o rachetă un jucător la început de drum și ar fi respectat echipamentul sportiv.
Inseamna ca nu te uiti prea mult la tenis, Sorana a rupt mai multe rachete. Aproape fiecare jucator sau jucatoare isi varsa nervii pe racheta, chiar daca nu le rup de fiecare data. Iar asta cu respectarea echipamentului pentru ca altii nu au poate fi doar o gluma, poate ar trebui sa loveasca mai usor mingea, ca sa nu se uzeze repede racheta. Daca nu stii Simona ajuta ea personal mai multi copii si jucatori la inceput de drum in tenis, adica ii sponsorizeaza.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-am văzut altă jucătoare româncă să spună după meci cu o conațională mai slăbuță că i-a dat un set cadou, (adică că ar fi jucat la mișto în pierdere și că nu e meritul adversarei de fapt pt setul câștigat), că de ce i-a vorbit antrenorul celeilalte lângă teren (la turnee unde e permis) sunt niște comportamente care-i scapă din subconștient indiferent de cât i se șlefuiește imaginea.
Nu ai inteles, a spus ca ea a jucat prost si i-a facut un cadou, nu ca i-a cedat un game, niciun jucator nu face asa ceva. Vedem cat de mult s-au dusmanit din aptul a dupa aceea au jucat la dublu multe turnee si au devenit prietene.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Simona Halep e copilul alintat al României, a avut mai mulți bani decât altele(mă refer la românce) care fac tenis și de aceea are superioritatea copilului căruia i s-au cuvenit multe, a fost răsfățata publicului, îi place să fie ținută pe palme, se supăra că nu o aplaudă lumea ca pe adversare la unele meciuri.

Cât privește modestia, în afară de Serena și Eugenie Bouchard nu am văzut nicio altă sportivă să facă declarații deplasate(foarte ofensatoare), așa că treaba asta cu modestia în tenis e un clișeu la peste 90% din jucătoare.
E foarte ciudat ce spui, mai ales ca numai tu sustii asta, toti ceilalti spun opusul. E vorba de modestia unui om, nu declaratiile pe care le face, poti vedea asta dupa cum se comporta. Era chiar timida la inceput, aceste lucruri se pot vedea imediat la un om, nu stiu cum tu nu poti vedea cum este un om.
Reply With Quote