View Single Post
  #11  
Vechi 28.03.2019, 23:28:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marian-sebi30 Vezi mesajul
Sunt in anul 2 la facultate si am acumulat multe restante pentru toamna(numai de pe sem 1),pana acum nu am reusit sa ma apropii de colegii mei,nici sa mi fac vreun prieten la facultate.De cand am intrat la facultate ma simt extrem de singur.
Dintre acestea doua, problema cea mai serioasa si care se cere rezolvata mai intai e cea cu invatatul. Nu uitati ca motivul pentru care mergeti la facultate nu este atat de a socializa, cat de a va instrui.

Citat:
De asemenea,mi e greu si sa invat,am dorinta de a invata,ma apuc dar in cele din urma abandonez sau pierd mult timp ca sa invat cateva pagini.
Se pare ca inca nu ati trecut la ritmul de invatare studentesc. Acesta nu are legatura cu ritmul de invatare din scoala si liceu. La scoala ai de invatat o lectie. La facultate, pentru sesiune, ai de invatat cel putin o carte. Paradoxal, primul obstacol de trecut este perfectionismul. Nu va ambitionati sa stiti perfect primele doua cursuri din an: cititi cu rabdare, dar pe urma treceti mai departe. Important e sa parcugeti materia integral, nu sa zbarnaiti la 10% din ea.

Citat:
Cred ca am devenit anxios;cand ies afara din casa sau cand ma aflu printre oameni ma aflu intr o stare de alerta continua pe care nu pot sa o controlez(imi vine sa inghit intr una saliva,merg cu capul in jos,am un mers mecanic de parca as fi teleghidat etc.)
Din cauza acestui lucru evit sa fac tot felul de activitati(care tin de sfera sociala....chiar si la Biserica mi e greu sa ma duc).
Se poate sa fie vorba de o sociofobie. E un lucru mai degraba irational, nu cautati prea multe explicatii rationale. Ca tratament, cele mai indicate metode ar fi cele ale terapiei comportamentale (in nouvorba: behavioral therapy). Daca aveti posibilitatea sa va luati (si sa ingrijiti!) un caine, v-ar ajuta mult.
Din punct de vedere spiritual, sunt multe cauze posibile ale acestei stari, desi automasturbarea este cea mai frecventa.

La randul ei, Biserica nu are legatura cu sfera sociala. E adevarat ca la biserica mergem ca sa socializam, dar nu ca socializam cu cineva, ci ca sa socializam cu Cineva. De mers la biserica aveti nevoie mereu, iar acum mai mult ca oricand. Cea mai buna metoda pentru ca omul sa nu cada este sa se puna in genunchi...

Cu fratietate in Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote