View Single Post
  #13  
Vechi 27.06.2008, 16:38:57
Andrei_sunt Andrei_sunt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2006
Mesaje: 9
Implicit

deci pina acuma ati raspuns slab si sunt raspunsuri tip.
in oprimu rind faza cu sa citesc o carte despre iad, hai sa fim seriosi dar de ce sa nu citesc alte carti cu amnintari din alte religii toate au, mie nu-mi trebuie spaima iadului ca sa ma aproprie de religie din frica si spaima
iar la faza cu : daca vrei sa fi cresttin prima data tre sa vrei sa fi crestin, ce mai ii asta, ce raspuns mai este si asta?
iar tu darius nu raspunzi la intrebarea mea, atitudinea asta este foarte raspindita la crestini adica : gata cred si de acuma in colo nu mai caut raspusuri prefer sa inchid un ochi, si daca nu stiu la o intrebare dau asa un raspuns care stiu ca s-a mai folosit in medii religioase desi nu-l inteleg
comportamentul esta este deplasat, exista motive pt care unele intrebari sunt grele si exista raspsunsi adecavate la toate nu trebuie sa fugiti de ele
intradevar daca mergi pe logica este normal sa crezi ca exista un Dumnezeu, chear si mintea omului are nevoie sa creada in asta pt a comportare sanatoase, dar eu nu vb de beneficii eu vb despre a gasi adevaraul de a avea puterea de a intreba intrebari mai dureroase unde s-au dat intrebari nemultumitoare, vagi,etc.
Cum se poate ca Dumnezeu sa ciara omlui sa isi sacrifice viata prin a trai o viata in limite ortodoxe cind sunt asa putine fenomene care sa te intareasca in credinta?
pt tot sacrificiul unei persoane exista doar cuvinte promisatoare despre viata dupa moarte etc, dar cum sa crezi numai aceste cuvinte, trebuie ceva mai mult, este o treaba foarte serioasa aici, pt mine de exemplu pt a fi crestin nu este o joaca implica consecinte mari si importante care vor schimba toata viata mea, si toate astea sa se bazeze numai pe cuvinte care sunt asa greu de dovedit, si povestioare nedovedite atat istoric cit si stintific?
Reply With Quote