View Single Post
  #7  
Vechi 12.08.2008, 13:32:39
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Subiectul topicului e foarte bun, din pacate continutul e dezastru chiar de la primele randuri. Obsesia cu "celalalt" e mare.
Aici trebuia sa ne impartasim unuia altuia modul in care incercam sa fim crestini si felul in care punem in aplicare poruncile Domnului si chiar micile noastre nevointe, pentru a sugera si altora directia pe care se poate merge, fara a ne acuza de lauda si mandrie.
Si ca sa apara si fapte nu numai vorbe am sa va spun doua vorbe despre tentativa mea de viata duhovniceasca. O sa va rog sa nu ma pomeniti la altii cu nume si daca pare lauda, Dumnezeu sa ma ierte ca nu vreau acest lucru.
Desi am un autoturism, vin la servici cu autobuzul iar cand plec acasa de multe ori o iau pe jos. Incerc sa imi cumpar cat mai putine lucruri si sa ingrijesc mai mult de cele pe care le am. Incerc sa vorbesc cat mai calm si mai retras, desi mi-e foarte greu pentru ca sunt o fire foarte mandra si orgolioasa, dar lucrez la asta. Incerc pe unde umblu sa imi las amprenta crestina: aranjez lucrurile la locul lor, spun vorbe placute tuturor si incerc sa pun lucrurile intr-o ordine de echilibru, fie ele sufletesti fie materiale, nici spre prea mult bine din habotnicie nici spre rau paganeste. Pentru ca un crestin este caracterizat prin echilibru, ordine si chiar disciplina, chiar daca suna militareste. Si ce ma ajuta foarte mult, indiferent ce percep prin auz si vaz, toate le trec prin filtrul ortodox. Si acest "simt" se ascute pe zi ce trece si din ce in ce mai mult esti foarte sensibil la unele lucruri pe care altii le percep mai greu.
Si parerea mea personala e ca daca nu iti faci ordine in propria ta viata care inevitabil poseda tot ce ne inconjoara, poti vorbi de iubire si biserica cat ii vrea. Consider ordine in viata modul de a vorbi, modul de ati aranja spatiul din jurul tau, modul de a scrie -greseli de ortografie, incoerenta, prescurtari, etc.- modul de a trata oamenii, modul de perceptie a lor in interiorul tau, ce iti alegi sa mananci, cat si cum, ... Pentru ca noi vorbim si nu spunem nimic, auzim si nu percem nimic, mancam si nu ne hranim, ne rugam si nu ne inaltam deloc, atingem si nu simtim nimic, privim si nu vedem nimic, citim si nu intelegem nimic, pentru ca viata dezorganizata ne impiedica a face lucrurile bine si firesc. Si da, nu stim si nu putem cunoaste firescul care vrea sa iasa din constiinta noastra pentru ca debandada din viata noastra e mare.
Vorbim de rugaciuni, vorbim de Sf. Liturghie. Daca in viata nu ai ordine e foarte greu sa te rogi si e foarte greu sa fi prezent si spiritual la Biserica nu numai fizic.
Daca mai stiti si alte lucruri de echilibru si elemente de viata duhovniceasca eu zic ca ne-ar prinde bine la toti.
Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote