View Single Post
  #3  
Vechi 04.12.2008, 17:34:15
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Razvan tu confunzi termenul de erezie cu necredinta.
Si daca pedepsim oamenii pentru necredinta cati dintre oameni ar fi meritat binefacerile lui Hristos pe pamant?
Ne facem cruciati? Una este erezia din interiorul biserici si una este necredinta celorlalti.

Adica daca ai fii doctor i-ai lasa sa moara?
Cu atat mai mult ca doctor de suflete esti dator in fata lui Dumnezeu sa leporti de grija prin rugaciune.

Si sa stii ca nu ei sunt vinovati ca sunt ortodocsi. Ci preotii, patriarhul si noi. Se duce cineva din toate manastirile romanesti, macar un singur ieromonah in Zimbabwe? NUUUUUUUUU. In schimb sa stii ca "afurisitii " de sectari sunt mult mai umani si castiga atatea suflete pt ca le pasa cu siguranta de oameni mai mult decat ne pasa noua.
As fi vrut sa ma duc si eu in Zimbabwe si poate chiar sa mor acolo dar inca mai am ceva de facut pe aici...din pacate.

Zici ca sunt eretici si nu trebuie pomeniti in slujbe. Pai si Teoctist si Daniel sunt si totusi sunt pomeniti in fiecare biserica.
Dar stii cum e, alegem de fiecare data sa facem dreptate celor mici iar celor mari, bogati si rude ii iertam , ca trebuie chipurile sa ii iertam.
Deci pedeapsa e pt prosti si saraci, iertarea e pt aia cu pile si puternici.

Vezi ca holera poate veni si in romania. As fi bucuros sa mor de holera. Prefer sa am impartasire si pomenire cu acesti OAMENI .
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote