View Single Post
  #104  
Vechi 27.03.2014, 09:48:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Eu nu am nici un dubiu ca Sf.Parascheva este sfanta si ca are moaste nestricacioase si frumos mirositoare (chiar daca nu ar fi unse cu mir) dar sa stii ca si eu de multe ori m-am intrebat de ce nu este descoperit chipul.

Si nu numai chipul acestei sfinte. Cam toti sfintii de ale caror moaste am auzit sunt pusi in racle cu chipurile acoperite. Nu inteleg de ce. Ca au chipurile placute. Sf.Ioan Iacob Hozevitul, Sf.Gherasin din Kefalonia, Sf.Ioan Botezatorul,parintele Ilie lacatusu, de ex, au chipuri placute la vedere, chiar linistitoare. Presupun ca asa sunt, deci, toti sfintii. Nu vad nici un motiv pt care sa se acopere.

Stie cineva vreo explicatie?

p.s- intrebarea asta mi-am pus-o de cand am vazut pe net moastele Sf. Alexandru din Svir tot cu chipul acoperit. Sunt cele mai bine conservate moaste ale B.O., un Sfant care a vazut Sfanta Treime. Cum oare arata chipul unui om care a vazut asa ceva?... nu inteleg de ce a fost lasat tot acoperit.
Nu stiu daca ai observat, dar in general nici o parte a corpului nu prea este la vedere si mai ales la atingere directa.
In principiu din cauza vandalizarii, insa si din cauza ca sunt si oameni necredinciosi sau mai putin credinciosi care le percep altfel, avem exemplu si aici.

Stiu o biserica in care s-a ajuns sa se puna sticla peste icoane pentru ca acele chipuri erau mai mereu zgariate.
Si asta intr-un oras maricel si biserica de centru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote