View Single Post
  #1872  
Vechi 26.07.2017, 03:52:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ne spune Evanghelia, că din omul lăuntric din noi apar răzvrătiri. Cred că ați auzit de multe ori acea expresie din popor: "MĂ DOARE SUFLETUL!", sau "Ceva mă apasă!", Mă neliniștește!"; ei, aceea, este conștiinta din noi. Conștiința din noi, care uneori ne dictează, și vede că greșim și nu luăm aminte. Asemeni unui profesor, la școală care vine cu pixul roșu pe lucrarea ta. În viața personală, corectorul rămâne conștiința. Datorită acestei conștiințe, care este și "VARGA LUI DUMNEZEU ÎN OM", noi trebuie să fim atât de serioși și atât de consecvenți, de statornici și atenți, în ceea ce manifestăm și exprimăm, căci în primul rând (primul rău pe care-l facem) denaturăm Logosul din noi. Deoarece, fiecare om s-a născut cu OMENIE (purtare blândă, înțelegătoare; atitudine cuviincioasă, respectuoasă). Cum spune un profesor la școală? "Vreau să iei cele mai bune note!" Așadar, avem un standard și toate valorile cumulate, îți dau valoarea ta ca om!
https://www.youtube.com/watch?v=8OIm...&feature=share
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote