View Single Post
  #1876  
Vechi 30.07.2017, 23:42:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Noi suntem departe de realitatea de a fi ortodocși, noi suntem departe de a mai fi creștini. Noi trebuie să ne adunăm firea și să învățăm încă odată ce au cerut apostolii în evanghelie, să urmăm cuvintele Mântuitorului Iisus Hristos, când au plecat apostolii la propovăduire. Hristos le-a spus așa: "Nu propovăduiți ce vreți voi! Propovăduiți, mergând învățând toate nemurile, câte v-am spus eu voup!" Deci ce ne-a spus nouă Hristos, acesta este: La vremea de apoi vor fi învățători după norod.
Norod stricat, învățător stricat! Vor denatura învățătura cea sănătoasă și se vor dădea la păcate și fărădelegi și mizerii de tot felul, își vor pune învățător dupa urechile lor și vor crede că așa vrea Dumnezeu! Mergând până la extremele zilelor noastre.. Și unii vă vor ucide pe voi, crezând că așa aduc slujbă bună lui Dumnezeu. Și noi ortodocșii la fel, suntem atât de ortodocși încât ar mai trebui făcut în Iași un tribunal. Suntem atât de ortodocși încât o treime de populație sunt jandarmi și polițiști. Instituțiile care se ocupă de educația omului au slîbit în totalitate. Școala a slăbit, pentru că n-ai voie să-l înveți pe elev sau să ridici tonul la el, pentru că are nevoie de psiholog. El trebuie să treacă analfabet prin școală, să nu știe nimic, că așa cere școala. Armata nu se mai face, dar era un loc unde te instruiai și te trezeai la realitate. Și făcând armata te trezeai că ai devenit bărbat, dar nu știai de ce. Avea grijă armata să facă treaba aceasta. Și acum vuiește întruna: "Romania este o țară în care trebuie să se deștepte curentul anticlerical și antireligios!" Ce să spun?!? O să facem cabinete de vrăjitoare ca să spovedească oamenii, ca să facă o agheasmă, sau o slujbă.. și Biserica o desfințăm! Deci moartea unei nații este moartea lui Dumnezeu din nația respectivă. Dacă astăzi Statele Atee ale Lumii au progresat doar material, iar spiritual nu mai au nimic bun în ele, urmările le vedeți tot în mass-media.. Sodoma și Gomora este pedepsită de Dumnezeu cu foc, deci "urâciunea pustiirii" spune în moliftele Sf. Vasile "și astăzi fumegă fumul cel nestins". Iar tu vii și faci legi si căsătorii la persoane de acelasi sex, le faci și biserică și slujbă! Deci vedeți câtă paranoia, câtă boală? S-a îmbolnăvit învățătura sănătoasă! Asta este mesajul Sfantului Andrei după 2000 de ani, pentru că sfântul văzând toate astea ar fi spus așa: Mi-e rușine că am propăvăduit în România! Mi-e rușine că am stat în Dacia! Mi-e rușine ca din românii care creșteau vite și albine, și se închinau la Zamolxe și aduceau jertfă cei mai frumoși bărbați, și îi aruncau în sulițe, ca Dumnezeu să primescă jertfa, astăzi tu găsești ortodocși care nu știu Tatăl Nostru sau Crezul, nu știu că trebuie să se spovedescă, și nu știu că urmările occidentale care se pun sub presiune ascunsă asupra acestei nații ortodoxe, sunt de fapt bumeranguri care se întorc asupra societății!
Predica integrală: - https://www.youtube.com/watch?v=eDud7YKIvz4
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote