View Single Post
  #19  
Vechi 19.03.2022, 23:33:49
CrestinismAntic CrestinismAntic is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2019
Locație: Timisoara - Deva
Religia: Ortodox
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, morala acestei pilde ar intari atitudinea de ignorare a bunurilor acestei lumi, intre care haina este unul principal, protejat de lege, astfel ca Mantuitorul ne invata ca daca de un bun minor de care oarecum am fi privati(de camasa, de pilda), sa manifestam atata detasare si intelegere ca si cum am fim dispusi sa suplimentam cu un bun de mare valoare(haina), ca si cum am face o milostenie serioasa.
Deci sa transformam noi "paguba" intr-o donatie, mai folositoare cu mult celuilalt.
Acesta este SENSUL PRINCIPAL din exemplu cu haina si cămasa.

Iisus ne mai atrage atentia de a evita conflictele cu alti oameni, mai ales procesele la tribunal,
pentru bunuri materiale care NU ne cauzează o mare pagubă sau pentru jignirile altora.

Domnul Dumnezeu vede răul care ni-l fac alti oameni, dar ne roagă să nu reactionăm, pentru că dacă si noi ne răzbunăm pe altii, atunci PIERDEM ajutorul de la Dumnezeu.

De fapt dusmanii nostri ne fac un bine, deoarece Dumnezeu ne ajută si mai MULT cand altii îsi bat joc de noi.

Ce este mai IMPORTANT ? Să ne răzbunăm pe altii sau să ne ajute Dumnezeu pe noi si pe cei dragi din familia noastră să realizăm dorintele noastre ?

Răzbunarea ne va costa scump, cand o să vină NECAZURILE peste noi, degeaba o să ne rugăm la Dumnezeu, deoarece Dumnezeu ne-a INTERZIS să ne răzbunăm pe altii, dusmanii nostri vor fi judecati la sfarsitul lumii pentru răul care ni l-au făcut nouă.

Această traducere Noul Testament din greacă in romană este o traducere exactă, conform celor mai VECHI manuscrise in greacă si este realizată după cele mai RENUMITE dictionare pentru greaca koine (la nivel international).

Exista DIFERENTE importante intre manuscrisele BIZANTINE si cele mai VECHI manuscrise Noul Testament in greacă.
Majoritatea traducerilor s-au făcut după manuscrisele BIZANTINE tarzii, scrise după anul 1200.

Last edited by CrestinismAntic; 19.03.2022 at 23:35:57.
Reply With Quote