View Single Post
  #283  
Vechi 15.07.2011, 09:57:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar de ce constatari numai din Bucuresti?ati facut si alte inspectii si ceilalti din alte orase au trecut cu brio???
Incep prin a spune ca tonul tau nu e cel mai potrivit pe un forum, desi personal il merit, cu siguranta.

M-am referit la Bucuresti pentru ca ma aflu de o bucata de vreme aici si am putut vedea cum stau lucrurile.

Ca nota generala pot spune, ca este MURDAR! Nimeni nu se preocupa de curatenia strazilor; si atunci oamenii nu-si fac curat nici in spatele blocului; (unii nici la ei in casa!). Peste tot miros de urina, pe care doar ploaia il mai spala, pe unde se poate; pe unde nu, Dumnezeu cu mila.

Nu am facut inspectie, ci am fost cateva zile si pe litoral.
Am mers la Mozaic si am constatat cu tristete ca e total neingrijit, praful acoperind frumosetea acestuia. Inaintea mea erau niste turisti in Germania, care s-au exprimat in acest sens la persoana de la intrare. I s-a raspuns ca nu e nimic de facut.

Strada principala pietonala arata ca si cum orasul ar fi parasit. Drumul aflat in reparatii multa vreme, ocazie cu care s-a pus de la un cap la altul un fel de gresie, acum arata de parca trebuie scos si pus altul. Treaba de mantuiala, cu bani publici.
Mizerie si iar mizerie. Casele, care alta data dadeau atmosfera specifica, sunt lasate in ruina. Geamuri sparte, iar acolo unde poate ajunge omul, e plin de gunoaie menajere.

Am inteles ca primarul orasului sta mai mult prin strainataturi; se vede. Mi s-a povestit ca dupa ce lipseste cate 2-3 luni, vine si prezinta filmele facute prin alte parti, de preferinta America de Sud. Oamenii chiar se intreaba, de ce le mai trebuie primar, daca treburile merg si fara el.

Cazinoul, acea perla arhitecturala de pe malul marii, e lasat in paragina.

In ceea ce priveste gunoiul: daca avem asa un dispret fata de el, incat ne debarasam de el oriunde si oricand, practic avem dispret pentru noi insine, daca acceptam sa trecem zilnic pe langa mormane de gunoi aruncate pe jos, la intamplare, fara a lua atitudine. Constantenii ar trebui sa stea pe capul primarului zi si noapte, ca sa faca curat in oras;, dar nu o fac; in schimb se uita cu sila la drumurile presarate cu gunoaiele lor, dar nu fac un gest de a le indeparta.

Desi se vad gunoaie peste tot, "inamicul public" numarul unu e praful. Nu am vazut nici o maturatoare (ma refer la o masina de maturat) de cand sunt aici. Asta spune ceva.

Spun aceste lucruri cu durere in suflet, caci iubesc Romania si de aceea ma aflu aici.

Cine a mers in Brasov a putut vedea un oras curat. Deci se poate!
Reply With Quote