Subiect: CAZUL TANACU
View Single Post
  #505  
Vechi 08.05.2007, 15:17:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Mirean
1. De acord cu tine, cu mentiunea ca face referire mai ale sla hulitorii Ortodoxiei

2. Care sunt "oamenii experimentati"? Membrii consistoriului si ierarhii nu sunt?

3. Cine poate da un raspuns daca nu clerul?

4. Am precizat clar ca Justitia s-a promuntat asupra celor lumesti (in speta: o crima).

5. Care sunt aceste conditii? Stiut fiind ca a refuzat sa se prezinte in fata consistoriului, a slujit in continuare desi i se spusese sa se opreasca pana la finalul anchetei (asa se procedeaza in toate cazurile), o perioada a fost cercetat de procurori in stare de arest preventiv, l-a agresat pe episcopul locului care venise sa cercetaeze cauza, pe langa celelalte nerespectari ale prevederilor dreptului canonic postate anterior...

6.Acum imi raspunzi si tu, punctual, la cele postate anterior ?
Oamenii experimentati sunt acei credinciosi (parerea mea e ca pot sa fie si simpli mireni sau calugari sau pustnici) cu viata sfanta sau preotii,duhovnicii care sunt in dreapta credinta ortodoxa ,care nu sunt ecumenisti (deci eretici),care sunt in ADEVAR (CARE ESTE IISUS HRISTOS),CARE AU O VIATA DE RUGACIUNE,CARE S-AU LUPTAT CU PATIMILE,CU DRACII,CU GANDURILE VRAJMASE,CARE STIU CE INSEAMNA RAZBOIUL DUHOVNICESC NU DIN CARTI,NU DIN CURSURILE DE TEOLOGIE ,NU DIN DOCTORATE CI DIN EXPERIENTA PERSONALA.Acesti oameni ar trebui sa conduca Biserica (turma de credinciosi),sa-i indrume spre o viata duhovniceasca,sa-i fereasca de erezii,iar nu ierarhii care sunt ecumenisti (si sunt cred ca 90%:Patriarhul,Mitropolitul Moldovei,al Ardealului,si majoritatea episcopilor) si poate unii si masoni,care umbla numai dupa functii si bani,care nu mai tin cont de invataturile SFINTILOR (DE CELE 7 SINOADE),care nu prea vor sa auda de SCRIERILE SFINTILOR IMPOTRIVA ERETICILOR.

DECI MAJORITATEA IERARHILOR NU SUNT OAMENI EXPERIMENTATI PT CA NU AU O TRAIRE SI O VIATA DUHOVNICEASCA SI PE LANGA ASTA MAI SUNT SI ECUMENISTI.
1. Nu ai raspuns punctual.
2. Nu ai adus nici o dovada ca ierarhii ar fi "ecumenisti/ererici".
3. Cum alegi marii induhovniciti? De ce nu vin ei catre Consistorii si treptele ierarhiei? Un om induhonnicit, la prima vedere, parea Sebastiana; apoi a dovedit ca nu stie diferenta intre Mslu si exorcizare (poate pentru ca nu are studii de Teologie?). ea sustine Tanacu si antiecumenismul, genul asta de oameni ii propui tu?
4. Daca tot acuzi vino cu argumente. Pana acum nu ai facut decat sa acuzi fara argumente, ceea ce este calomnie. Nu faci decat sa produci tulburarea in Biserica.