View Single Post
  #8  
Vechi 15.10.2016, 10:47:23
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Uite, de-aia iubim femeile, nu? Că fac să pară simple niște chestii care pe noi ne pot pune la grea încercare.
Văd că problema era urgentă pe la unu noaptea. Sper că ai supraviețuit până acum și n-ai aruncat bucătăria în aer.
Totuși, pentru cineva care nu știe decât să facă omletă, te-ai aruncat la ceva cam tare. Să caramelizezi zahăr nu-i la îndemâna oricui. Ai constatat între timp că apa nu se pupă cu uleiul. Sigur, feliile de gutui ar fi trebuit uscate întâi. Ți-ar fi utile niște prosoape de hârtie pentru asta. Sau mai bine ar fi fost ca gutuile să fie spălate doar înainte de a le curăța. Iar ulei în tigaie să nu fie mult.
Iarăși, ca să nu facă făina cocoloașe nu-i treabă de începător. Se adaugă câte puțină apă peste făină, amestecând mereu, așa cum faci la ness.
Dar una dintre părțile bune ale internetului sunt tutorialele care au apărut pe tot felul de teme. Pentru că trebuie să vezi cum se face, nu-i de ajuns să citești. Ca în orice meserie, nu?

Am și găsit Mâncare de gutui.

Nici ochiurile românești nu sunt prea ușor de făcut. Eu n-am reușit până acum, însă uite aici cum se fac, dacă nu le vrei fierte în coajă, cum ți-a spus Florin.

Cu fierberea laptelui nu mi se pare mare filosofie. Mă punea mama la treaba asta de pe la 10 ani. E drept că o dată l-am fiert vreo 4 ore, stricând iremediabil oala și afumând bucătăria, însă alte probleme n-am avut :)
Trebuie doar să fii cu ochii pe el, să îl observi când se umflă și atunci să dai focul mic, amestecând în el vreo două minute.
Dar nu este mai simplu sa mananci fructe? sau legume in starea lor naturala?
Reply With Quote