View Single Post
  #1  
Vechi 20.11.2022, 01:00:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit Stick-uri originale cu colinde

Având în vedere că modelele noi de laptop nu mai au CD-Player și s-ar putea ca nici industria auto să nu mai producă cd-playere pt mașinile noi să fie doar porturi USB, s-ar impune ca majoritatea corurilor care au ceva de spus în istoria colindelor să scoată stick-uri cu colinde.

Am cumpărat un CD original timbrat cu colinde ca să-i susțin - măcar cu țârâita - pe artiști și să am un CD timbrat și masterizat de un inginer de sunet, dar efectiv nu am cum să dau play pe un dispozitiv mai nou, trebuie să-l trec întâi pe un stick.
Vreau să mai iau de la fiecare corală importantă măcar un CD, astea sunt zestre și bogăție culturală care rămâne peste generații și merită un 5-10 euro leu/euro.

Din lipsă pe suport stick indirect se încurajează pirateria și nesusținerea artiștilor, cel mai prost lucru pt industria muzicală atâta cât a mai rămas, e să nu fie flux și cerere pe piață.

Se poate trimite o petiție sau ceva măcar la corurile mari gen Madrigal sau corala Armonia să scoată un stick timbrat, masterizat exact ca la CD cu colindele lor ?
Sau chiar la Patriarhia română măcar corul Psaltic Tronos să scoata și pe stick.

Dacă nu există o procedură legală de timbrare a stickurilor, ar trebui autorizată de urgență în Parlament că ăsta e rolul lor să urnească lucrurile nu să încurce industria.

Pe Madrigal încă nu am găsit stick cu colinde
https://www.madrigal.ro/ro/magazin

Ar fi interesant ca Patriarhia română să facă pionierat și să scoată primul stick cu colinde pt Tronos.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote