View Single Post
  #67  
Vechi 22.01.2021, 17:42:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Deci daca cu informaatii de bun simt din fizica nu percutezi uite un studiu biblic ortodox despre pamantul nu eset plat si pamantul este rotund.
Asta-i buna poanta, cica nu percutez la informatii de ”bun simt”. Care sunt informatiile alea: ca nu ma scoti din sectant, eretic, nebun, prost, diavol sau ce stiu eu mai ce poti calomnia si denigra si ameninta la adresa mea? Asta e bunul simt la care ar trebui sa percutez? Deci nu pot decat sa zambesc la astfel de glume.
Citat:
[
Citat:
url]https://ortodoxinfo.ro/2017/02/11/sfintii-parinti-ai-bisericii-versus-pamantul-plat/[/url]
Vad ca Domnul redactor la arhiva nationala de film se ocupa si el cu emiterea de teorii ”ortodoxe”. Foarte bine ca are ocupatie. De ce l-ar crede cineva pe el si nu pe mine? El sustine geocentrismul cu pamant sferic fix cerul de jur imprejur. Foarte bine, nu ma supar, nu-l calomniez, nu-l atac la persoana. Voi citi si voi vede ce fel de interpretari face el din textul scripturii si din scrierile sfintilor parinti Filocalici sau ai Ortodoxiei. E cumva vre-un sfant si inca n-am aflat? E cumva teoria lui altceva decat o teorie? Voi cerceta ce sustine.

Deci sa inteleg ca tu ca ortodox esti sferist-Heliocentrist. Foarte bine daca crezi in teoria lui si nu in teoria mea. Nu ma supar. Dar eu nu sustin teoria pamantului plat pe care o combate el. Eu sustin altceva. Teoria PacMan3D-nD.

Astea sunt situri lumesti, neoprotestante. Nu sunt un reper ca sa te iei dupa ce scriu ei acolo in toate amestecurile de pe site. Ma faci intruna sectar si in acelasi timp le dai ca reper? Ce fel de om esti?

Citat:
Ca sa zic asa ortodocsii catolicii si protestantii sunt toti ni acelasi glas ca pamantul plat este o prostie.
Deci ati facut hora mare si sunteti in cardasie. Nu sustin pamantul plat si nici geocentrismul sau heliocentrismul. Sustin teoria PacMan3D-nD (dupa Hristos). E scris ca va veni amestecul ortodocsilor cu ereticii si cu sectantii, cu ateii si cu paganii si va strica Moldova. Ai citit proorocia asta?

Pagina asta nu-mi intra.

Citat:
Pământul este rotund - El (Dumnezeu) este cel ce-i tine pământului rotundul (Isaia 40, 22)
In Biblia ortodoxa scrie altceva:
Citat:
20.Săracul, care nu poate oferi mult, alege un lemn care nu putrezește; își caută un meșter iscusit ca să facă un idol care să nu se clatine.
21. Nu știți voi, oare, n-ați auzit, nu vi s-a spus oare de la început, n-ați înțeles voi ce vă învață întemeierea lumii?
22. El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl ușor și îl desface ca un cort de locuit.
23. El preface în nimic pe căpetenii; pe judecătorii pământului îi nimicește.
24. Abia sunt sădiți, abia sunt semănați, abia a prins rădăcini tulpina lor în pământ; El suflă peste ele și le usucă și vijelia le spulberă ca pe pleavă.
25. Cu cine Mă asemănați voi ca să-i fiu asemenea?, zice Sfântul.
26. Ridicați ochii în sus și priviți: Cine le-a zidit pe toate acestea? - Cel ce scoate oștirea lor cu număr și pe toate pe nume le cheamă! Celui Atotputernic și cu mare vârtute nici una nu-I scapă!
Ti-am subliniat ca e vorba de un cerc al pamantuui nu de un rotund iar cercul se afla pe un plan iar din text reiese ca Domnul e DEASUPRA deci Ridicati ochii si priviti in sus! In orice teorie geocentrica nu ai cum sa ridici ochii in sus caci totul e relativ daca socotest pamantul sferic. Deci textul sustine Teoria PacMan3D-nD si chiar a celor ce sustin teoria Pamantului plat caci ei au desenat un cerc cu centrul in polul Nord si polul sud ca fiind un cerc, un zid de ghiata. Eu cred ca exista Antarctica si ca este un continent. Nu cred in teoria pamantului plat. As talmaci textul si as zice ca in textul Scripturistic e vorba de cercul de oameni pamantesti, ”circle of trust”, deci nu cred ca are legatura cu suprafata sferica sau plana a pamantului dar daca ar avea atunci e vorba de un cerc si cercul se afla intrun plan. Cercul e definit ca multimea de puncte ce se afla la aceiasi distanta de un centru intrun plan. Deci prin textul ortodox eu ma gandesc la un cerc, la un plan deasupra caruia se afla Locul din Cer de unde Judeca Dumnezeu. Iar daca ascultam si privim in sus inseamna ca doar privind in sus Il vom vedea. In taoria geocentrica daca privesti in jos sau lateral e tot cer deci e absurd sa crezi ca Scriptura confirma teoria geocentrista a pamantului sferic sau alte teorii lumesti ca heliocentrismul. Deocamdata stiu citi ce zice scriptura ORTODOXA!


Citat:
Ti-am dat mai multe traduceri pentru acelasi pasaj. Acum vezi ca scrie explicit in scriptura despre asta? Cum paote sa fie moneda si plat cand scriptura vorbeste despre o sfera, pentru ca cercul pamantului cercul unui obiect material atat de mare precum pamantul este sfera.
Sfera nu este niciodata un cerc. Asta interpretezi dumneata. Mie imi e foarte clar ca se refera la un cerc de oamani care se afla pe pamant jos intr-un plan si deasupra lor, sus se afla Domnul, iar afirmatia proorocului: ”PRIVITI in SUS” ne spune foarte limpede ca exista un sus si un jos iar in teoriile geocentrice si heliocentrice sus si jos e ceva relativ incat si a privi in lateral sau in jos e ca si cum ai ridica ochii tot spre Cer.

Citat:
Daca era moneda zicea explicit moneda pamantuui aici vorbeste despre proprietatae de sfericitate, despre rontunjimea pamantukui in toate directii, fiind un cerc oricum l-ai privi.
Nu zice ce susti dumneata. Extrapolezi cercul la sfera. Un cerc e un cerc si nu o bila, o sfera! Cercul pamantului se refera nu la pamant ci la oamenii de incredere ce se cred sfinti.

Nu-ti pot da dreptate. Si textul scripturistic al tau ar confirma mai degraba teoria pamantului plat, aia cu moneda si cu farfuria in care eu nu cred.

Citat:
Altel ar fi o moneda si nu s-ar putea aplica termenul de cercu lpamantului ci ar fi moneda
Degeaba vrei sa crezi ca se refera la sfera. Nu se refera la pamant ca la o sfera ci la cercul de incredere al oamenilor sfinti peste care, deasupra Dumnezeu, deasupra lucrurilor lumesti si pamantesti, marunte. E o trimitere a profetului spre Credinta, e o chemare la Credinta si o iesire din Lume si din inchinare la idolii ei!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa