View Single Post
  #33  
Vechi 08.01.2015, 11:25:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Deh, daca nu stam si noi in cartiere mai apropiate...:P ( ultima data cand am vrut sa ajung intr-o sambata la tine in cartier, adica unde ai stat cu ai tai, am asteptat 20 minute autobuzul, cand aveam serviciul acolo nu se intampla asa ceva, ajungeam imediat, mai ales seara si in weekend....dar ca o a doua (), intr-un oras civilizat precum Atena, venea autobuzul la 40 min si in wk la 1h...iar la taxi-uri, niste scoruri... problema e ca doctorul pe care mi l-a recomandat sor-mea e tot acolo la spit. Cantacuzino..)

Nu stiu de ce dar doleantele fostei potentiale cumetre ale tale, tare imi suna cunoscute, parca am mai auzit undeva discursul asta :D..

Cu toate astea, sa stiti ca nasii mei stau in alt oras, in Rm Valcea, si desi pot sa numar pe degete de cate ori i-am vazut in viata, Dumnezeu a randuit ca primul Paste dupa revolutie sa-l fac cu dansii, am mers pt prima data la slujba din noaptea de Inviere, si am urmarit impreuna filmul lui Zefirelli, care era in premiera la noi pe atunci, "Iisus din Nazaret", iar dansii chiar cunosteau invataturile Mantuitorului, mai bine ca noi, si de-atunci mi-au ramas in memorie, si de cate ori am fost pe acolo am mai aflat cate ceva, si parintii lor, batranii, erau mai bine educati religios decat ai nostri, cunosteau mai multe pilde, invarataturi, obiceiuri, etc..( si bunicii mei le stiau si ni le spuneau, dar nu prea se inghesuiau sa le puna si in practica, prea des, decat ocazional, iar parintii nici atat, zic ei ca de teama stapanirii comuniste au fost tinuti departe de practicarea religiei).

Deci, unde voiam sa ajung, uneori Dumnezeu lucreaza chiar si in pofida distantei mari dintre nasi si fiii duhovnicesti...

Cu toate astea insa, se pare ca e misiune cam grea sa iti gasesti nasii potriviti pt copil...mai ales ca majoritatea se ridica cu pretentii in privinta numelui, locatiei ( locasului) si datei cand se va oficia botezul, unii pe considerente religioase ( vor anume biserica/preot), altii pe considerente strict lumesti, iar altii insista chiar sa fie nasi fara sa aiba nicio treaba cu invataturile crestine...uneori chiar si unii parinti prefera asemenea nasi, din considerente cu totul altele decat cele crestinesti .....

Last edited by fallen; 08.01.2015 at 12:24:05.
Reply With Quote