View Single Post
  #1  
Vechi 30.08.2008, 11:16:39
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

In acastistul Sfintei Cruci i se atribuie acesteia o cinstire personala, atunci cand rostim: "Bucura-te, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului".

Eu consider ca cinstirea Sfintei Cruci ar trebui sa fie una impersonala. Referitor la acest lucru, Parintele Teofil Paraian spune umatoarele:

"Este o chestiune de extrema cinstirea Crucii prin cuvintele acestea. Crucea nu este personala; Biserica are totusi un acatist al Crucii, pe care vad ca unii credinciosi il cinstesc cu multa evlavie. Eu personal, il cam ocolesc....adica gasesc alte acatiste, pe care le socotesc mai directe si mai cu rost decat acatistul sfintei Cruci.
Crucea este cinstita si ramane cinstita; ea are o putere, emana din ea o putere din partea Domnului Hristos; insa nu este ceva personal, nu este o persona cu care se vorbeste, cum au inteles-o cei care au alcatuit acest acatist". (cartea "Din ospatul credintei")

Am observat, insa, ca acest acatist al Sfintei Cruci este destul de citit si raspandit, vinerea, uneori l-am auzit si la slujbele de seara transmise pe radio trinitas. Voi ce parere aveti?
Reply With Quote