View Single Post
  #4  
Vechi 16.07.2009, 11:20:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Prin cinstirea sfinților Îi aducem laudă lui Dumnezeu, după cum zice Psalmistul: -”Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui, Dumnezeu lui Israel” (PSALM 67,36); -”[COLOR=Red]Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui[/COLOR]; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui” (PSALM 150,1). Făcând parte din aceeași comuniune a Bisericii, relația noastră cu sfinții e o relație de dragoste frățească, noi având îndrăzneală către ei, iar ei ca prieteni și casnici ai lui Dumnezeu au îndrăzneală către El ca să se roage pentru noi.

Daca cinstesti moastele unui Sfant, pe Dumnezeu il cinstesti de fapt.

Iata si o intamplare din VT, ca sa vezi cat bine fac Sfintii Sai chiar si dupa moarte:

4 Regi 13, 20-21:

20. Apoi a murit Elisei și l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în țară cete de Moabiți. 21. Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote