View Single Post
  #6  
Vechi 16.07.2009, 11:32:54
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ralluka Vezi mesajul
buna ziua, am descoperit intamplator site ul acesta si ma bucur , deoarece nu prea am cu cine vb. despre biserica. e vina mea, merg tot mai rar la slujba, si cei din anturajul meu au cu totul alte subiecte de povestit. Deci sa revin , pt. ce am intrat acuma: sunt credincioasa(zic eu- desi parca tot mai mult ma indepartez de cele sfinte) dar cand intru in biserica si vad moaste... nu ma pot inchina la ele.. ma gadesc la cea de a 2 a porunca: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." va rog, lamuriti ma si pe mine ce este cu ele. Va multumesc
Buna Ralluka,

In credinta ortodoxa se pune mare accent pe cinstirea inaintasilor , de fapt cred ca toata lumea isi cinstesc stramosii intr-un fel sau altul. Se cinstesc pentru ca prin viata pe care au dus-o, au ajutat la pastrarea si transmiterea credintei stramosesti.
Incearca sa citesti cateva lucruri despre moastele respective: ale cui sunt, ce viata a avut, cum a murit si s-ar putea sa simti un fel de respect pentru persoana respectiva.
Asta e o explicatie "rationala" , dar mai e o latura duhovniceasca care se descopera in timp.
Reply With Quote