Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #14  
Vechi 09.10.2012, 09:08:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ea poate a vrut sa vada cum este.
Multumesc, Sophia. Intr-adevar, am vrut sa vad cum este, caci citisem niste studii despre Sf Liturghie care m-au facut curioasa. Insa nu aceta este motivul principa pentru care am mers, ci ca, biserica mea fiind la 110 km departare si neputand sa merg in acea duminica atat de departe, am doorit sa ma inchin intr-o biserica romaneasca. In plus, ii prnisesem unui parinte in urma cu vreo doi ani ca voi incerca sa trec pe la BO, dar inca nu reusisem.

Ma rog, nu e atat de important ce cautam eu pe acolo, insa ,citind ca Sf impartasanie e punctul central, culminant, al liturghiei (nu ca celelalte nu ar fi importante, dar ce poate fi mai maret decat impartasirea cu Hristos?), am simtit doar tristete vazand ca masa Domnului e intinsa dar nimeni nu vrea sa manance cu El. Caci daca dintr-o intreaga biserica nimeni nu este pregatit, atunci cat de pregatiti suntem de moarte, caci nimeni nu stie daca va trai maine? In afara de unele restrictii canonice, in ce priveste trairea in curatie, trebuie sa fim mereu pregatiti.

Acum, eu nu cred ca nimeni in acea sala nu era pregatit, ci ca oamenii nu au fost invatati ca Sf Impartasanie nu se ia numai dupa Postul Mare sau o data pe an. Nu i-a indemnat nimeni sa se impartaseasca, asa cum face parintele de care a vorbit Solveig. Nici macar versetul postat de mine nu apartine intelepciunii mele, ci este citat dintr-un studiu ortodox. Asa ca las pe altii mai competenti ca mine sa vorbeasca in locul meu:

http://www.teologie.net/2010/01/05/c...ne-impartasim/
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 09.10.2012 at 09:10:06.
Reply With Quote