View Single Post
  #1494  
Vechi 21.03.2017, 11:12:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai de unde pana unde e vorba despre casa ta ? De aia am vorbit despre preluarea puterii - la momentul asta vorbim despre o minoritate nesemnificativa care e de partea voastra. Deci ce ar trebui sa faca majoritarii ? Sa taca si sa va lase sa va faceti de cap ? Exista doar trei solutii - ori reusiti sa convingeti o majoritate ca in Creta s-a intamplat nu stiu ce grozavie si ca solutia e sa-i dam jos pe eretici, preluati puterea si ii inlocuiti voi pe "ecumenisti", ori va cereti scuze ca ati sarit calul ori va despartiti de BOR. Dar cand vezi ca nu ai sprijin prea mare in interiorul Bisericii, sa tipi ca esti prigonit pentru ca nu esti lasat sa-ti faci de cap, depaseste orice inchipuire. Pe acelasi motiv orice tacanit ar putea face orice vrea si nu ar trebui sanctionat in nici un fel ca altfel e prigonit. :)

Nu te gandesti ca e posibil sa gresesti ? Am observat ca de-a lungul timpului ai crezut in tot felul de prostii cum a fost aia cu supermemorandumul. Nu crezi ca e posibil ca oamenii aia de la care te informezi sa aiba alte interese si sa nu fie cei mai buni crestini de pe lumea asta ?
După 50 de ani de comunism, majoritatea oamenilor accepta ceva caldicel. E bun și Dumnezeu, dacă le da serviciu, plăceri etc. Dacă nu le da El, merg pe cai lăturalnice pe unde apuca. Cati se mai gândesc la mântuire? Asadar, de unde vrei majoritate?

Dar intr-o discuție despre ortodoxie, nu avem nevoie de majoritate, ci de adevăr. Cat despre supermemorandum, mai vorbim peste patru ani. Nu l-am redactat eu, dar daca greșesc, caut o forma de pocăință pentru ca am crezut ce e scris acolo. Unii simt pe pielea lor ceea ce altora li se pare fantastic.
Reply With Quote