View Single Post
  #88  
Vechi 08.05.2021, 17:05:09
matador matador is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2020
Mesaje: 11
Implicit

Salutare tuturor. Ma lupt cu aceasta plaga din decembrie 2019 , la 1 an si vreo 8 luni de cand am incercat sa pun inceput bun in mizerabila-mi viata. Am postat mai sus in thread povestea mea

DanutB - incearca, atunci cand esti in criza sau spirala cum ii mai zice medical, sa traiesti "paralel cu gandurile"! Nu stiu daca intelegi sau daca stiu sa exprim corect... dar cand esti in bucla anxietatii provocate de aceste mizerii pe care nu le vrei desi sunt in capul tau totusi, nu functioneaza discutia cu ele . Creierul e prea paralizat de frica ca sa raspunda la logica. Probabil ai vazut ca aceste ganduri daca le diseci ai sa vezi ca nu vrei sa fii asa si sa gandesti asa si tragi linie in capul tau gen " gata am rezolvat problema" si peste 5 minute Poc..o iei de la capat.Incerci sa rezolvi o problema si te trezesti cu 5...si tot asa. Adica gen iei un gand ,,..ba nu i asa !..uite cutare argumente?!... si daca i asa?... si totusi oare nu cumva? ..etc" .E cel mai rau lucru pe care l poti face.

Ca o paranteza, exista multa lume care se confrunta cu asa ceva, lumea crestina si nu doar ortodoxa ci si alte confesiuni. Simptomele descrise sunt similare cu cele descrise de cei cu tulburare obsesiv compulsiva( asa se numeste medical chestia asta) sau mai pe romaneste - ganduri intruzive . Sunt ganduri ,trairi, senzatii si indemnuri spurcate, pe care le simte omul si d asta ajunge si la spital si pe pastile pentru ca sunt de neconceput vis a vis de sistemul sau de valori

Are dreptate gpalama- nu trec cu pastile. Pastilele te ajuta sa gestionezi frica si atacurile de panica cauzate de sperietura. Eu n-am ajuns la atacuri de panica, iau decat de somn seara. Cel mai rau ma afecteaza in viata duhovniceasca, mi-am pierdut pacea, am momente de deznadejde, dar nadajduiesc in Hristos si fac rabdare( cu greu, dar incerc) . Nimic nu se face fara voia LUI. Eu am momente mai bune si momente crancene, dar de trecut nici vorba.
De fapt nu cred ca vor trece vreodata, deja s-a transformat in obesie sau cum zicea DanutB "s-a imprimat"
Reply With Quote