View Single Post
  #6  
Vechi 24.02.2011, 07:33:36
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

"...când ajungi să vezi cât ești de neputincios, cât ești de structurat pentru neputință, zici: „Vino Doamne!”. Aici trebuie să ajungem, să conștientizăm cât suntem de neputincioși, atunci nu te învață nimeni cum să te rogi, pur și simplu ajungi acasă și te rogi“.

Pentru om, pentru omul căzut, întâlnirea cu Dumnezeu se realizează în anumite condiții, după ce omul parcurge un anumit drum. Un drum de loc ușor, deoarece este un drum prin propriile sale neputințe, prin iadul sufletului său. Este o coborâre în iadul său. La capătul lui așteaptă însă Hristos, învierea și înălțarea.
Talanții mei sunt toate aceste defecte, toată această moștenire, această drojdie a paharului vieții care a ajuns la mine; paharul drojdiei păcatelor, a păcatului dinăuntru dobândit ca neputință a firii de la părinți, și păcatul provenit din afară prin învățarea deprinderilor păcătoase. Drojdia aceasta trebuie dată lui Dumnezeu să o transforme în vin curat. Presiunea aceasta, și dinăuntru, și din afară, a făcut ca sângele meu, ca viața mea să fie încărcată de mizerie și în clipa în care zic „Doamne eu nu pot să fac nimic", trăirea acestei convingeri este rugăciunea, începutul rugăciunii. Aceasta este coborârea în iadul din mine, conștientizarea totalei neputințe și a suferinței pe care ne-o produce iluzia că aș putea să fac ceva fără Dumnezeu. Sau să fac ceva eu, de genul „Doamne, stai așa că mai întâi mă las de fumat și apoi vin la biserică". Aici este iluzia egoului, în care ne duce egoul, care nu se îndură să renunțe la plăcerile acelea cu care înlocuiește setea mea de bucurie.

Pr. S.V.: Maică Siluana, ați spus să coborâm cu mintea în iadul nostru, dar ce facem după ce ajungem să ne recunoaștem și să ne vedem iadul nostru, ce este de făcut mai departe?

M.S.: Nu mai trebuie să facem nimic... deci toată „facerea" noastră este să pătrundem acolo, că mai departe face Dumnezeu. El acolo ne așteaptă. Și uitați-vă la oameni când spun sau uitați-vă la noi când spunem, când vedem la un moment dat ceva uluitor sau a apărut ceva straniu în fața noastră și rămânem muți în fața acestei vederi și zicem: „Doamne". Deci această muțenie în fața unei realități scandaloase sau minunate este începutul rugăciunii. Nu trebuie să fac nimic după ce am ajuns în iad, pentru că aceasta ar însemna că încă mai trăiesc cu iluzia că eu aș putea să ies de acolo doar cu puterile mele, că îi dau eu ceva dracului să-mi deschidă poarta. Nu există așa ceva, din iadul meu nu mă poate scoate decât Hristos."
Maica Siluana
Reply With Quote