Subiect: astept raspuns
View Single Post
  #17  
Vechi 17.04.2016, 18:26:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu cred ca Dumnezeu ne-a dat si cap si vointa proprie.

Daca nu dorim sa avem copii si evitam asta prin mijloace naturale mie nu mi se pare a fi un pacat. Ne-am invatat sa fim robotei fara minte si vointa, si ne asumam pozitia asta foarte usor; insa Dumnezeu ne-a dat si vointa proprie pe care putem sa o folosim.
Cred cu mare tarie in libertatea omului si mintea si intelepciunea date lui de Dumnezeu. Dar folosite corect. Si Dumnezeu le respecta si ne respecta pe noi, daca gandim corect.

Noi nu suntem iepuri si nici animale care nu gandesc, care se inmultesc la intamplare si refuz sa fiu pus in randul iepurilor care sunt fortati si obligati sa se inmulteasca pentru ca asa vine randuiala. Eu stiu ca mi-a dat Dumnezeu si cap sa-l folosesc nu numai instinct de reproducere.

Este un lucru sa folosesti mijloace anticonceptionale, alta este sa eviti sa ai copii, iar daca se intampla il tii. Este absolut cu totul altceva. Prima este o decizie avortiva, a 2-a este o libertate si o decizie de a nu da viata asumata.

Eu consider ca suntem liberi in fata lui Dumnezeu sa decidem asupra lucrului asta si ca nu avem nici o presiune de "a ne inmulti si de a ne procrea asa din senin pe baza unei traditii mostenite". Dar asta (subliniez) este o parere proprie.

Chiar cred ca Dumnezeu ne da si liber arbitru. Daca nu am avea posibilitatea de a decide, atunci am fi liberi? Nu.

Daca porunca lui Dumnezeu era inmultiti-va atunci ne-am fi inmultit la comanda si sistematic. Inmultirea face parte din firea trupului, vine cu firea trupului. Insa putem zice nu lucrului asta.

---------------------------
Ca parte a 2-a a discursului, desi consider ca libertatea persoanei trebuie respectata consider ca un copil este unul dintre cele mai frumoase daruri de pe pamant.
Nimic nu poate inlocui un copil. Toata lumea nu poate inlocui un copil frumos si bucuria unui copil.
Respect decizia unui de a nu avea copii, dar in acelasi timp ii zic ca un copil este poate singurul sens al vietii pentru o familie si ca o familie fara copii este complet neimplinita.

Respect omul si decizia lui, dar mi se pare o decizie gresita.

Stiu ca in unele indrumare de spovedanie este scris ca "am evitat sa am copii... etc". Mergand la polul opus, nu suntem iepuri sa ne inmultim si sa marcam "exact perioada de ovulatie", cand sunt sanse mai mari.

Last edited by gpalama; 17.04.2016 at 18:37:50.
Reply With Quote