View Single Post
  #17  
Vechi 30.09.2016, 11:19:07
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Veridicitatea acestei dogme, însă, nu poate fi găsită în Vechiul Testament. Viața și învierea vin de la Hristos. El este însăși Viața și Învierea. Despre El, da, găsești multe și în VT. Dar dacă nu vrei să știi de El nu vei cunoaște Învierea.
Ai spus că a începe cu NT ar însemna să pui căruța înaintea boilor. Dar în NT găsești, de fapt, chiar începutul, pentru că Hristos este Alfa și Omega; El este dinainte de întemeierea lumii, cum spune Sfântul Ioan Evanghelistul: „La început era Cuvântul [...] și prin El toate s-au făcut”.
Ba da, Cristian. Eu cred ca tocmai VT reuseste sa dea veridicitate NT, pentru ca toate vin ca o certitudine. Nu putem vorbi de Noul Testament facand abstractie de cel vechi. Este ca un pom sadit prin VT care se maturizeaza si isi da rodul sau in NT, prin Cuvantul intrupat.
Cred deasemenea ca ortodoxia fara Psaltirea lui David, ar fi atat de saraca incat n-ar avea puterea sa se justifice pe sine. Tocmai in Psaltire (care concentreaza VT in mod minunat) cred eu ca sta o mare parte din consfintirea (sau veridicitatea) ortodoxiei.
Cel ce nu crede, nu are (inca) ochi sa vada si urechi sa auda, chiar daca si-ar dori. Nimeni, niciodata, nu poate face nimic, numai fiindca isi propune de unul singur sa faca ceva; Dumnezeu ingaduie sau nu, oranduieste sau nu, dar nimic fara El, astfel incat omul se mandreste din ignoranta, cum ca ar fi capabil sa faca doua paie cruce, prin propriile puteri.

Cat despre VT, iarasi spun: depinde cu ce ochi citim. Eu il gasesc extrem de folositor si sunt capitole care m-au coplesit cum ar fi cele legate de Iona, de Iov, de "negocierea" lui Avraam cu Dumnezeu inainte de distrugerea Sodomei si Gomorei, de Iacob si dragostea lui aproape neomeneasca fata de Rahela pentru care a slujit, nu 7 ani asa cum i s-a promis, ci 14, din care 7 alaturi de sora Rahelei care ii devenise fara voia lui, sotie. Iar din aceasta dragoste, a aparut mai intai Iosif, (care ajunge - cum ajunge!!! - guvernator in Egipt, devenind astfel salvatorul lui Israel), iar mai apoi Veniamin, nascut de Rahela in dureri mari, dupa care isi da si ultima suflare aproape de Bethleem unde avea sa se nasca Mantuitorul, prin Fecioara Maria, urmasa a lui Veniamin... Am citit in tinerete beletristica in mare voga, dar niciodata nu mi-am linistit sufletul asa cum reuseste s-o faca citirea Vechiului Testament. Tocmai el da savoare si veridicitate dragostei lui Dumnezeu pentru Adam pe care doreste cu tot dinadinsul sa-l intelepteasca, astfel incat prin osteneala sa-si rascumpere locul in Rai.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote