View Single Post
  #1  
Vechi 08.04.2010, 16:06:04
cristina.c cristina.c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 1
Implicit o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane

Buna ,
Intrebarea mea este daca exista vreo legatura intre scrisul unei persoane pe toaca si moartea acesteia (in imprejurari ciudate,la 40 de zile din momentul trecerii pe toaca sau chestii de acest gen).Nu am fost niciodata o persoana superstitioasa,mereu le'am considerat obiceiuri pagane stupide,nu am crezut in "puterea" lor ,dar totusi am observat ca multi preoti cred in ele (la fel ca si in cazul particelelor). Stiu ca pare stupida intrebarea mea,insa in urma unui scandal dintre tatal meu si o ruda(indepartata),femeia intr-un moment de prostie,dintr-o dorinta teribila de razbunare, a trecut pe toaca un sir lung de nume (toti apropiati de'ai tatalui meu,bineinteles,printre care si pe noi,pe sotia sa etc; in conditiile in care efectiv nu avem nici o treaba cu ea sau cu problemele lor;nici nu stim de la ce s-au luat,in ce a constat problema ....Nepotelul meu de 5 ani chiar nu i-a facut nimic!!!!!!!!!). Stiu ca exista slujbe in biserica ortodoxa pentru dezlegarea blestemelor,imi puteti oferi cateva informatii despre ele,daca se tin la orice biserica sau doar la manastiri,va rog!!! Va rog eu mult sa nu faceti mistouri,efectiv simt o oarecare neliniste si nu imi gasesc starea (am examene curand si nu ma mai pot concentra la nimic altceva in afara de asta)! As vrea sa imi gasesc din nou puterea de a afirma ca sunt numai prostii,la fel ca multe obiceiuri strabune,mai mult decat stupide.....

Multumesc!
Reply With Quote