Subiect: Adio flori ...
View Single Post
  #6  
Vechi 05.11.2011, 16:49:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De dat găina neagră deasupra mormântului, de exemplu, ați auzit ? .
Da, am auzit de acest obicei, se practica in Moldova, mai ales in mediul rural, cand se da de pomana “peste groapa” o plapuma, perne, costum de haine, gaina vie unor oameni nevoiasi. E o milostenie pentru sufletul celui decedat, insa de ce se da peste mormant sincer nu stiu, gestul n-are nicio incarcatura religioasa.

In ritualul inmormantarii la romani exista obiceiul ca in fruntea cortegiului funerar, dupa cel care duce crucea si cei care duc praporii, sa urmeze o persoana care duce pomul , urmat de cei cu coroanele. Pomul sau ramura imbodobita cu fructe,dulciuri,covrigi, se infige la mormant langa cruce, dupa ce ce s-a golit de darurile care se dau de pomana. Pomul e un simbol al pomului vietii, inchipuie Raiul in care se doreste a ajunge sufletul celui adormit.La fel, florile (coroane,buchete etc.) ce se aduc la inmormantare amintesc de frumusetea Raiului.

In unele sate de la noi, inca se pastreaza obiceiul de a planta un pom (brad) in cimitir, ca sot sau sotie postuma la capataiul celui decedat necasatorit, pentru ca in folclorul romanesc, personificarile mediului inconjurator (steaua de pe cer, pomul, bradul) se nasc, se casatoresc si mor impreuna cu oamenii cu care s-au inrudit. Romanul isi alegea inca un parinte, un frate sau un prieten din natura inconjuratoare.

Citat:
Acesta e genul de lucruri pe care curiile parohiale ar trebui să le descurajeze, înaintea coroanelor de flori.

Pana a ajunge la gaina, cred ca ar trebui sa inceteze cu dezgroparea mortilor la 7 ani, obicei care se practica tot in Moldova, obicei "imprumutat" de la calugarii de pe Muntele Athos, unde existau anumite circumstante pentru stramutare, insa la noi mi se pare o barbarie sa dezgropi mortul, sa "speli" osemintele, sa mai si interpretezi daca persoana respectiva a fost sau nu blestemata (dupa culoarea oaselor), ca apoi sa-l ingropi la loc.

Last edited by ioanna; 05.11.2011 at 17:28:26.
Reply With Quote