View Single Post
  #53  
Vechi 10.06.2014, 20:23:46
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
1.Sporul de natalitate scăzut este datorat in primul rând femeilor care doresc mai mult o cariera decât un copil. Se poate observa și în tari de dezvoltate unde nu se pune problema banilor gen Germania, Franta, tari unde dintr-un singur salariu se pot creste fără probleme copii.

2."Pretentiile sunt mari in ziua de azi" - adica nu ne mai intereseaza partea spirituala ci mai mult cea materiala iar copilul meu are nevoie de ultimul si cel mai scump smart-phone, de jucării cu duiumul, de dulapuri cu haine si mâncare scumpa. Nu ti se pare un pic contra ortodoxiei acest concept materialist ?

3.Lipsa de educație se datorează din lipsa in primul rând al mamei care ar trebui sa se ocupe de copii in timp ce tata muncește pe brânci ca sa ofere condiții cât mai bune familiei lui.

4. Divorțurile au multe cauze si intr-adevar adulterul e unul din motive dar noile statistici arata ca rata infidelitatii la femei este in crestere unele studii demonstrand o rata de 40 % mai mare decat inainte. De ce oare e in crestere ?

5. Sfanta Scriptura nu spune cu exactitate daca aceste citate se aplica doar " in materie de credinta" sau nu, dar ce-i drept sunt multe femei profesoare de religie cu toate ca ortodoxia interzice cu desavarsire acest lucru.
Nu cred ca dintr-un salariu se poate creste un copil nici in Germania, Franta etc. Salariile sunt mai mari dar si cheltuielile sunt la fel de mari. Si nu mai dati vina doar pe femei ca deja, sunteti unilateral, o dati in misoginism!

Cititi atent ce am scris, nu ma refeream la telefoane, nici nu am amintit acest concept, ma refeream la mancare cat de cat decenta, ori daca d-voastra hraniti copilul in fiecare zi cu mamaliga si ceapa, eu nu mai am nimic de comentat... medicatie si haine, nu rastalmaciti..
Si nu mai fiti ipocrit, orice parinte isi doreste ce e mai bun pentru copil sau macar ceva decent, si nu am zis ca materialul primeaza in fata spiritualului dar nici materialul nu il poti neglija, sau vreti sa spuneti ca va hraniti copiulul cu ce e mai prost si nu il duceti la doctor, nu il imbracati, si asta costa si destul.... il cresteti cu aer sau pe spatele bisericii,s au din ajutor social?

Un copil sau mai multi nu se poti tine doar cu un salariu doar daca salariul e foarte mare, ceea ce ma indoiesc, sau respectivul are o afacere personala infloritoare ceea ce nu foarte multi au posibilitatea.... Sau ii poti creste dar in lipsuri si pe propria raspundere...
Mai sunt unii care fac copii cu duiumul si stau pe banii statului, foarte frumos, n/am ce zice...

Ma indoiesc ca infidelitatea femeilor o intrece pe a barbatilor , se vede cat de colo ca e o minciuna gogonata, femeia prin natura ei este mai aproape de casa, spre deosebire de barbat care e mai fluturel, statistici mincinoase, sau or fi pe la straini asa.

Ortodoxia interzice, de unde si pana unde? e doar parerrea d/voastra, daca ortodoxia ar fi interzis, biserica nu ar fi fost de acord ca femeile sa fie profesoare de religie, e parerea d/voastra personala, preotii nu ar fi admis femei la teologie daca era asa cum spuneti.

Last edited by aubergine; 10.06.2014 at 20:33:32.
Reply With Quote