View Single Post
  #56  
Vechi 10.06.2014, 20:56:10
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
1. Cuvintele din Sfanta Scriptura sunt clare, neinterpretabile, cel putin in acesta privinta.

Femeia să învețe în tăcere, cu toată supunerea.
Femeii nu-i dau voie să învețe pe alții, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere.
Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea.
Dar vreau să știți că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii și că Dumnezeu este Capul lui Hristos.

Aceste versete sunt destul de clare, nu au nevoie de o interpretare deoarece nu sunt texte alegorice precum pildele.

2. Dumneavoastra ati declarat citez : "Se refera sa nu invete pe altii ... si sa nu invete in materie de credinta", iar daca sunteti femeie si "invatati" aici pe altii despre credinta oarecum va incalcati una din afirmatiile dumneavoastra.

O seara buna !
Nu vad cu ce drept ati putea sa invatati pe aici, exceptand poate cazul in care ati fi preot ortodox sau calugar.

Daca biserica ar fi de acord cu d/voastra, de mult timp nu ar mai fi admis femei la teologie.

Eu nu invat pe nimeni despre credinta, eu spun ce mi-a spus duhovnicul.

O intrebare, daca tot m/ati intrebat daca sunt femeie... Sunteti sectar deghizat in ortodox?
Reply With Quote