View Single Post
  #4  
Vechi 26.07.2020, 00:21:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Asta e parerea mea persoana, multe denominatii au fost formate de masonerie cu scopul de a induce cat mai multi oameni in eroare, da, il "promoveaza" pe Hristos, dar este un "alt" Hristos, nu este Hristos Dumnezeu, ci Hristos, omul perfect. Am incercat sa le arat si lor, unii au fost socati pe moment si dupa au uitat, altii nici macar nu vor sa asculte. De aceea eu caut si caut cat mai multe dovezi pentru ca lucrurile sa fie clare...
Nu vor să asculte pt că secta a avut grijă să-i izoleze de alți oameni, chiar și de membri ai familiei care nu acceptă învățăturile M.I. și se tem să nu fie excluși, la martori nu există nici măcar termenul de pocăință, reprimire înapoi, odată excluși rămân așa.
Un exclus are un statut mai infamant decât un neconvertit încă.

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Multumesc, sa ne atacam unii pe altii, nu e bine, caci noi nu ne luptam cu carnea si sangele, ci cu duhurile necurate din vazduh, iar aceste duhuri, sunt foarte reale si foarte intunecate.
Luptele fratricide nu fac decât să irosească forțe.
Vor veni însă ispite foarte mari în următorii 10 ani, pt că trebuie implementată agenda 2030, ne vom pierde ultimele fărâme de suveranitate națională, pământurile și drepturile de proprietate, credința, familia, identitatea națională vor fi puse sub chestionare.

Ca țară vom fi tot mai depopulați de români adevărați, tot mai sărăciți spiritual, tot mai imorali, tot mai taxați fiscal, tot mai abrutizați de agresivitatea comercială a duhului lumii, unii își vor pierde slujbele și vor înnebuni.

Acum se va vedea care Biserică e cu adevărat harismatică, în care este puterea de mărturisire și intervenția reală în chip minunat a lui Dumnezeu care să poată ocroti și curăța sufletul unui om lovit din toate părțile.

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Stii, eu am citit aproape toata Biblia, cel putin, Noul Testament, l-am citit de foarte multe ori, insa am studiat foarte putin despre sfintii si martirii ce-au trait pe acest pamant, de cand am inceput sa studiez despre ei, despre ortodoxie, desi eu sunt ortodox ( asta se intampla cu multi ortodocși , nu-si cunosc istoria ), nu prea am studiat multe despre ortodoxie. Stiu de Arsenie Papacioc, l-am ascultat de cateva ori, mai stiu si de altii, cam atat.

Ei bine, asta le lipseste celor din aceste denominatii, istoria, pai cate poti invata de la sfintii din trecut, invataturi de o calitate dumnezeiasca, vietile lor sunt modele pentru noi, atat de multe invataturi de nu iti vine sa te opresti din citit si ascultat. Daca-ar stii ce comori adevarate se ascund in ortodoxie, ar renunta la tot ce au acum si-ar veni cu sufletul la gura sa guste si din intelepciunea celor ce-au trait in Hristos si au murit pentru Hristos.
Trebuie să ne ținem aproape de Sfinții Închisorilor și de toate modelele de mărturisire, ei se roagă pentru noi și sunt liantul între generații prin firul istoriei între noi și Dumnezeu.

Părintele Iustin Pârvu ne spunea că va fi o nouă experiență Pitești la nivel mondial, închisoarea se mută în afară și e între gratiile corectitudinii politice și a ”crimelor de gândire”.

Chiar și evocând chipuri de dârzenie și de fibră duhovnicească devenim puternici să cerem har de la Dumnezeu să mărturisim.

Să stăm tari în credință!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.07.2020 at 00:31:36.
Reply With Quote