View Single Post
  #1  
Vechi 11.05.2009, 05:00:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit BOSV nu mai cinsteste pe Sfantul Simeon Noul Teolog!

Pe cei de la BOSV i-au inselat diavolii si au scos din calendarul lor pe Sfantul Simeon Noul Teolog.
Uitati aci:
http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...dar%202009.pdf

Pentru cine nu stie Sfantul Simeon Noul Teolog face parte din Sfintii Parinti ai BO.
Toate Bisericile Ortodoxe canonice cinstesc pe Sfantul Simeon Noul Teolog.
Un mare admirator al Sfantului Simeon Noul Teolog a fost Sfantul Nicolae Velimirovici.
Exista o traducere foarte frumoasa a imnelor Sfantului la Editura Predania.
Traducerea e facuta de Sfantul ierarh Grigorie Dascalu.

Tot diavolii au inselat pe cei la BOSV si Sfantul Ioan Teologul nu mai e numit Teolog ci Evanghelist.
(vedeti in luna mai pe data de 8 stil vechi,21 stil nou).
http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...dar%202009.pdf
(la inceputul unei luni e pus acolo SN - stil nou,SV -stil vechi,sunt doua coloane cu datele.)

Tot diavoli i-au inselat si Sfantul Grigorie Teolog nu mai e numit Teolog ci "de Dumnezeu Cuvantator".
(vedeti pe data de 25 ianuarie stil vechi,7 februarie stil nou.)
Care e diferenta?
Cum arata Sfantul Grigorie Palama cele despre Dumnezeu se inteleg cu mintea mai presus de cuvinte si se exprima in cuvinte dar cu un anumit sens.
Daca sensul nu e perceput cu mintea de cine citeste nici intelesul nu e perceput.
Iar sensul e fara sfarsit in perceperea sa cu mintea.

Daca reprezentantii BOSV nu ar fi acuzat in continuu pe a mea mama BOR nu as fi intreprins aceasta cercetare.
Dar aceasta a fost pronia lui Dumnezeu care si pe cele rele le face bune cu preaminunatele sale lucrari.
Dar vazand aceste grele prapastii la cei de la BOSV am inteles ca trebuie sa scriu si sa le arat celor de citesc pentru ca altfel Dumnezeu mi-ar cere socoteala.
Si normal cei din BOSV sa inteleaga si sa transfere la Biserica Ortodoxa unde lucreaza cu adevarat Sfanta Treime adica in BOR.
Iar noi trebuie sa facem rugaciuni pentru cei din BOSV ca Dumnezeu sa ii scoata din inselaciunea railor vrajmasi.
Reply With Quote