View Single Post
  #30  
Vechi 11.06.2012, 16:25:11
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Care este atitudinea penticostalilor fata de un frate care trece la alt cult?
Nu stiu de la altii, vorbesc despre mine. Ii spuneam sotiei mele care cocheta la inceput sa vina in biserica in care ma duceam eu, ca daca nu se poate obisnui cu rugaciunea in comun - o particularitate a penticostalilor - voi merge cu ea ori la baptisti, ori la crestinii dupa evanghelie.

SI asta pentru ca nu vedeam nici atunci, cum nu vad nici acum penticostalismul ca fiind denominatia denominatiunilor in crestinism. Impartasesc doctrina penticostala, insa de dragul sotiei mele, as fi plecat la baptisti, cata vreme ea dorea sa Ii marturiseasca lui Hristos, in apa botezului, credinciosie pana la moarte.

De aceea mesajele mele nu sunt penticostaliste la modul arbitrar, ci hristice.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stiti ca pastorii d-voastra refuza inmormantarea daca omul n-are platita zecuiala anuala sau ce dati la biserica?
(Asta o spun ca tot v-ati legat oarecum malitios de contributii financiare). Stiu un caz de anul acesta, in care o familie penticostala a venit la un preot ortodox sa-l roage sa vina sa spuna o rugaciune la groapa, pentru ca "fratii" au refuzat sa-i tina slujba, neavand platita cotizatia. Fara contributia financiara neplatita, nici n-au vrut sa auda de inmormantare.
Daca as sti de un asemenea caz in biserica mea, nu as mai sta o zi.

Insa ptr. ca ai adus vorba. Pastorul meu a fost chemat intr-un, pe 1 ianuarie, deoarece familia unui crestin de al nostru, dintr-o localitate rurala (care nu avea cimitir in administratia locala) a vrut sa-si inmormanteze mortul taman in ziua de revelion. Si pentru ca preotul incepuse sa "sarbatoreasca" trecerea peste ani, cu cateva ore mai devreme, a fost chemat pastorul nostru care, dupa cateva refuzuri "neortodoxe", a reusit intr-un final sa imbune pe preot sa permita inhumarea in cimitirul bisericii.

Greu de crezut, nu-i asa? Si eu ma "crucesc". :)