Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #5  
Vechi 23.07.2007, 16:27:24
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Am tot cautat si citit destule pe internet,am si asistat la liturghii, dar tot n-am inteles nimic. Eu provin din parinti atei, bunicii s-au implicat prea putin, am fost doar botezat si atat. Cred ca nu sunt singurul in situatia asta, am colegi/colege de serviciu care vad ca sunt la fel ca mine: nu stim ABSOLUT NIMIC! Noua trebuie sa ni se explice totul asa cum pe copii in clasa I ii invata intai sa tina pixul in mana, apoi sa faca betisoare, apoi sa scrie.
Nu ma refer la Biblie, pe care ma citit-o aproape toata, sau unele rugaciuni pe care le-am invatat. Dar nu stiu nimic despre cult, despre slujbe - nu semnificatii si istoric, ci efectiv ce se face, pas cu pas. Ce trebuie sa faca credinciosul.
De exemplu, liturghia se face zilnic sau numai duminica?
La liturghie, am inteles ca se dau pomelnice, pentru vii si morti. Cum se scriu, cand se dau, unde? Pe cine ai voie sa treci in ele? E suficient sa le scrii, trebuie sa dai bani, trebuie sa dai prescuri, trebuie sa dai prescuri si vin, sau ce trebuie?
Am citit lucruri contradictorii: ba ca e bine sa-i treci pe toti, ba ca e pacat daca-i treci pe unii care au avut pacate grele, care au murit nespovediti, etc.
De exemplu, am vazut ca se dau la manastiri pomelnice, cu bani, si ti se spune cand le citesc. Am facut si eu ca cei de langa mine, si le-am scris. Nu stiu daca le-oi fi scris bine. Unele se trimit prin internet. Am gresit daca l-am trecut pe tata, care a fost ateu?
Reply With Quote