View Single Post
  #66  
Vechi 15.12.2013, 20:06:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mă gândesc că ar fi folositor să scoatem de la naftalină acest topic.
Astăzi părintele a atras atenția asupra unui aspect mai "tehnic" al împărtășaniei: mulți preferă să se împărtășească dimineață, înainte de momentul rânduit în care se împărtășește, unii preferă să o facă în zilele fără Liturghie, mai ales acum, la sfârșitul postului, când sunt cozi interminabile. Așa se face că aceștia sunt împărtășiți din împărtășania aceea specială care se pregătește în Joia Mare și în Marțea luminată, care e, de fapt, destinată copiilor și bolnavilor care nu se pot deplasa până la biserică.

Împărtășania este foarte indicat să fie luată la momentul potrivit, adică în timpul Sfintei Liturghii, după prefacerea Sfintelor Daruri și după rugăciuni, atunci când iese preotul cu potirul, și nu dimineața, la utrenie, în zile când nu se face liturghie sau după ureche. Și nu trebuie uitat în prealabil de rugăciunile care se fac înainte de împărtășanie. E și asta un mod de a se raporta corect la Sfânta Împărtășanie.

Sper să îi folosească cuiva acest mesaj. Și eu în copilărie mergeam dimineața să mă împărtășesc și apoi plecam acasă, fără să stau la restul slujbei, până mi-a zis un părinte că nu e bine ce fac și că trebuie să mă împărtășesc la momentul potrivit, după ce am participat în prealabil la slujbă. Legat de împărtășania săptămânală, nici eu nu eram de acord, dar în Postul Pastilor din anul in care a murit bunica am ajuns să mă împărtășesc în fiecare săptămână, așa mi-a zis părintele, și acest lucru m-a tinut pe picioare, pentru că a fost o perioadă foarte dificilă. Însă țineam tot postul și mă și spovedeam săptămânal.

Post cu folos cat mai este!
La noi sunt alte probleme. Eu raman la slujba, ma spovedesc in duminica dinainte si ma impartasesc la slujba de Craciun.
Dar este greu, pentru ca la slujba se canta si colinde si se ajunge sa primim tarziu Sf. Impartasanie. Eu abia mai rezist...de rau.
Dar Dumnezeu este mereu cu mine si reusesc pana la urma. Si mai trebuie sa iau si medicamente...
Si copiii si toata lumea raman intotdeauna si se impartasesc la slujba, tarziu, cand vine randul. Rare sunt cazurile cand se duc inainte de slujba.
Parca imi vine sa ma duc si eu de dimineata inaintea slujbei...

Dar imi este jena.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote