Subiect: O intrebare...
View Single Post
  #15  
Vechi 08.10.2009, 18:12:34
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai Doamne fereste sa ajunga viu!!!...eu chiar la asta ma gandeam.


Multumesc pentru informatii. Stiam si eu de petele care se instaleaza, dar din ce am mai citit eu pe net se instaleaza si la cel care se afla in moarte clinica pentru ca inima isi inceteaza activitatea practic.
Ihmm, deci atunci cand exista dubii nu se recurge la autopsie timp de 24 de ore...insa din cate stiu eu perioada de 3 zile in care se lasa decedatul pana sa fie inmormantat, s-ar explica tocmai prin acest dubiu datorat pericolului mortii clinice :-?



Da, asa am citit si eu ca in momentul in care creierul isi inceteaza activitatea chiar si pe o perioada scurta exista pericolul ca persoana respectiva sa ramana o leguma.

Eu am mai scris la inceput ca am auzit de un caz in care " decedatul " in timp ce era condus cu alai spre cimitir s-a trezit si a facut ochii mari...acum nu mai stiu ce s-a intamplat cu el, in ce stare a ramas, dar mi se pare ciudat pentru faptul ca nu cred ca il duceau spre groapa la 5 ore dupa deces totusi :-?

De asemenea mi-a ramas mie in minte cazul interpretei Ileana Sararoiu, care atunci cand a fost dezgropata a creat rumoare prin faptul ca era intoarsa in sicriu ceea ce nu prea ar fi fost posibil in cazul in care ar fi fost decedata intr-adevar.
decedatul de care ai zis tu in mod normal dc ar fi fost in moarte clinica si l-ar fi imbalsamat nu mai avea cum sa se ridice ,deoarece odata ce formolul este bagat pe vena sangele ingheata au ceva de genul .sotului meu i-a picat niste formol,eu eram acolo ,si am vazut cum in cateva sec lichidul s.a transformat in ceva alb,care mirosea ingrozitor ...
poate in tecut au fost cazuri ,dar acum cu toata stiinta si to ce s.a descoperit cred ca este inadmisibil ca un medic legist si un autopsier sa declare moarta o persoana aflata in moarte clinica ...dar ...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote